Rosja. Pożar terminala gazowego. Ewakuowano 150 osób

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Rosja. Pożar terminala gazowego. Ewakuowano 150 osób
X/Igor Suszko
Pożar w Rosji. Płonie terminal producenta gazu

Do pożaru w obwodzie leningradzkim doszło w nocy z soboty na niedzielę. Zapalił się terminal największego prywatnego producenta gazu skroplonego w Rosji. Z wstępnych informacji wynika, że nie ma poszkodowanych, choć władze ewakuowały ok. 150 osób.

Pierwsze doniesienia dotyczące pożaru Nowateku w miejscowości Ust-Ługa - przy granicy z Estonią - pojawiły się w nocy ok. 1:30 czasu polskiego. Jak informuje ukraiński portal Pravda, w płomieniach stanął magazyn paliwa o pojemności 100 metrów sześciennych. W okolicy znajdowały się również trzy duże tankowce, jednak nie ma doniesień na temat ich uszkodzeń.

 

W akcję gaśniczą byli zaangażowani nie tylko lokalni strażacy, ale także siły Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. "W dystrykcie wprowadzono stan podwyższonej gotowości" - przekazał gubernator Aleksander Drozdenko. Dodał również, że z terenu przedsiębiorstwa ewakuowano około 150 osób. Z wstępnych informacji wynika, że nikt nie został ranny.

 

Z uwagi na skalę pożaru prace firmy zostały wstrzymane. - Proces technologiczny w (terminalu) Nowatek-Ust-Ługa został wstrzymany, utworzono sztab operacyjny w celu wyeliminowania skutków pożaru. Straty zostaną oszacowane później - oznajmił Nowatek, dodając, że pożar wybuchł na skutek "czynnika zewnętrznego".

Przed wybuchem pożaru w okolicy widziano drony

Nie wiadomo, co dokładnie wywołało pożar, jednak w przestrzeni medialnej pojawiły się relacje świadków, którzy twierdzili, że chwilę przed zdarzeniem słyszeli odgłosy dronów, a niektórzy uważali, że także widzieli bezzałogowce lecące w stronę Petersburga.


Później Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło, że w tej okolicy widziano drony, a rosyjska agencja RIA Nowosti przekazała, że ogień pojawił się po dwóch eksplozjach.

 

ZOBACZ: Polski dron kontra rosyjski system. Nagrali niezwykły pojedynek

 

Wcześniej resort informował o pojawieniu się ukraińskich dronów, jednak na razie nie ma informacji, aby pożar wywołały właśnie te maszyny. 

 

Portal RBK-Ukraina - powołując się na swoje źródła - poinformował, że pożar w terminalu jest skutkiem ataku dronów Służb Bezpieczeństwa Ukrainy. "Uderzenie było dokładne. Wybuchł duży pożar, który trwa do tej pory. Rosjanie byli zmuszeni przeprowadzić ewakuację pracowników" - napisano. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie