Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zatrzymani. Protesty w Warszawie

Polska
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zatrzymani. Protesty w Warszawie
Polsat News
Osoby zgromadzone pod komendą policji na Pradze-Południe

Przed Pałacem Prezydenckim we wtorek wieczorem zebrali się demonstranci. Kilkadziesiąt minut wcześniej zatrzymano tam polityków PiS - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Manifestanci zgromadzili się także przed komendą policji na Pradze-Południe. Wśród protestujących pojawili się politycy PiS, w tym Jarosław Kaczyński.

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński przebywają w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VII przy ul. Grenadierów, najprawdopodobniej w ciągu kilku godzin zostaną przewiezieni do Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów - przekazał PAP pełnomocnik Wąsika adwokat Janusz Woźnicki. Tam właśnie trwa manifestacja.

 

Demonstracja przez Pałacem Prezydenckim o godzinie 20:00 była zapowiadana już wcześniej. Około pół godziny przed zapowiedzianym startem policja wkroczyła do Pałacu i zatrzymała tam polityków PiS.

Protestujący przed Pałacem mieli ze sobą biało-czerwone flagi oraz banery.

 

Protestujący pod Pałacem PrezydenckimPolsat News
Protestujący pod Pałacem Prezydenckim

 

Przed g. 22 demonstranci zaczęli się rozchodzić. Jak podaje PAP, Adam Borowski, przewodniczący warszawskiego klubu "Gazety Polskiej", zapowiada demonstrację także w środę.

 

- Przed komendą na Grenadierów okrzyki - "więźniowie polityczni". Odśpiewywany jest też hymn Polski - relacjonuje obecny na miejscu reporter Interii Jakub Krzywiecki. Zebrani skandują m.in. "precz z komuną" czy "chodźcie z nami, nie z Niemcami". Przed budynkiem policji ustawiło się kilku funkcjonariuszy. 

 

Na miejscu pojawili się politycy PiS, m.in. Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek, Radosław Fogiel, Ryszard Terlecki i Janusz Cieszyński.

 

Jarosław Kaczyński został zapytany przez dziennikarzy, czy Mariusz Kamiński "powinien wyjść na walność". - Oczywiście, że powinien wyjść na wolność. Został prawomocnie ułaskawiony. Pierwszy wyrok był jednym wielkim skandalem - stwierdził prezes PiS.

 

Uznał, że zatrzymanie polityków jest "zemstą" rządu i czynem "niebywale skandalicznym". - Potrzebna jest suwerenna i sprawiedliwa Polska, gdzie policja zajmuje się walką z przestępczością i tą wielką i tą mniejszą, a nie zajmuje się tymi, co z tą przestępczością walczyli - skomentował.

Na pytanie o ewentualne ponowne ułaskawienie polityków przez głowę państwa odrzekł, że "to decyzja prezydenta". 

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zatrzymani

Politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zatrzymani. We wtorek wieczorem policjanci weszli do Pałacu Prezydenckiego i wykonali sądowy nakaz aresztowania - ustalił Polsat News. Informację potwierdziła stołeczna policja.

 

ZOBACZ: "Wszyscy są równi wobec prawa" vs "zamach stanu". Komentarze po zatrzymaniu polityków PiS

 

We wtorek przed południem policja otrzymała postanowienia sądu, nakazujące służbom doprowadzenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do aresztu. W związku z tym funkcjonariusze pojawili się w domach parlamentarzystów, jednak nie zastali poszukiwanych.

 

Politycy od rana przebywali w Pałacu Prezydenckim. W ciągu dnia uczestniczyli w ceremonii powołania nowych doradców prezydenta Andrzeja Dudy. W międzyczasie wokół budynku zgromadziła się policja. Jak podał poseł PiS Radosław Fogiel, w momencie zatrzymania prezydent przebywał w Belwederze na spotkaniu z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie