Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wydali oświadczenie. "Nie ukrywamy się"

Polska
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wydali oświadczenie. "Nie ukrywamy się"
Polsat News
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński

- Do naszych domów wkroczyli policjanci, gdy udawaliśmy się na spotkanie z panem prezydentem. Odnosimy wrażenie, że chciano nam je uniemożliwić - powiedział Mariusz Kamiński przed Pałacem Prezydenckim. Wcześniej razem z Maciejem Wąsikiem rozmawiali z Andrzejem Dudą.

- Jeżeli trafimy do więzienia, będziemy więźniami politycznymi. Andrzej Duda chce tego uniknąć - powiedział Mariusz Kamiński we wtorek po godzinie 15.

 

Były szef MSWiA podkreślił, że "dziś pan prezydent symbolicznie powołał naszych współpracowników". Kamiński mówił o "bezprawnych działaniach marszałka Hołowni". Nawiązał do przełożenia posiedzenia Sejmu, które miało rozpocząć się we wtorek.

 

- Jesteśmy, nie ukrywamy się. Wiemy, że w okolicy Kancelarii Prezydenta gromadzone są siły policji - dodał Kamiński.

Maciej Wąsik: Nikt nam nie uchylił mandatu

Maciej Wąsik podkreślił z kolei, że on i Kamiński są posłami. - Nikt nam nie uchylił mandatu. To, co próbował zrobić marszałek Hołownia, zakończyło się fiaskiem - powiedział. Wąsik stwierdził, że "zmierzamy w stronę państwa totalitarnego".

 

WIDEO: Oświadczenie polityków PiS

 

 

Politycy podkreślili, że wezmą udział w proteście PiS pod Sejmem, który zaplanowany jest na 11 stycznia. Po wygłoszeniu oświadczenia wrócili do Pałacu Prezydenckiego.

 

ZOBACZ: Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński z wizytą u prezydenta. Mamy zdjęcia

 

Sprawę skomentował poseł KO Roman Giertych. "Prezydent RP popełnia przestępstwo poplecznictwa z art. 239 kk, gdyż ukrywa skazanych. To jest nawet jak na PiS niebywałe" - czytamy w jego wpisie.

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

We wtorek do policji wpłynęły postanowienia sądu ws. doprowadzenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do aresztu.

 

Skazani na dwa lata więzienia politycy PiS pojawili się tego samego dnia na uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Wzięli oni udział w ceremonii mianowania nowych doradców głowy państwa. Zostali nimi Stanisław Żaryn oraz Błażej Poboży.

 

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia 2023 roku prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową.

 

Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z czerwcowym orzeczeniem Sądu Najwyższego. Na początku czerwca 2023 roku SN w Izbie Karnej po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie