Australia. Policjanci przejęli ponad 250 jaszczurek. Były warte fortunę

Świat
Australia. Policjanci przejęli ponad 250 jaszczurek. Były warte fortunę
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/PublicDomainPictures
Policja przejęła ponad 250 jaszczurek

Ponad 250 rodzimych jaszczurek odzyskała australijska policja po rozbiciu gangu przemytników. Wartość gadów oszacowano na 1,2 mln dolarów. Jaszczurki miały trafić do Hongkongu. W sprawie zatrzymano cztery osoby.

Wielka akcja australijskiej policji. Funkcjonariusze z Nowej Południowej Walii rozbili syndykat przestępczy. W Sydney aresztowano trzech mężczyzn i kobietę odpowiedzialnych za próbę przemytu gadów z Australii. Ich wartość oszacowano na 1,2 mln dolarów. 

 

Policja przejęła 257 jaszczurek i trzy węże. Zwierzęta były przetrzymywane w złych warunkach. Funkcjonariusze podają, że gady krępowano i chowano w małych pojemnikach, opakowaniach po chipsach, pojemnikach na płatki śniadaniowe. 

 

ZOBACZ: Tajlandia. Jaszczurka weszła do sklepu. Zwierzę wdrapało się na półkę

 

Po interwencji policji zostały przewiezione m.in. do ogrodów botanicznych. Po leczeniu wróciły na wolność. 

Australia. Rozbito grupę przestępczą. Przemycali gady

41-letnia kobieta została aresztowana w grudniu 2023 roku. Australijska policja informuje, że usłyszała sześć zarzutów dotyczących "wywozu rodzimych okazów bez zezwolenia". Podejrzana została warunkowo zwolniona po wpłaceniu kaucji. 

 

Jako drugi w ręce policji wpadł 54-letni mężczyzna, który usłyszał cztery zarzuty. Oprócz wywozu rodzimych gatunków odpowie m.in. za dysponowanie majątkiem pochodzącym z przestępstwa. Ostatnim z zatrzymanych okazał się 59-latek, który prawdopodobnie był szefem grupy. Usłyszał on 13 zarzutów. Odmówiono mu zwolnienia za kaucją. 

Australijskie gady sprzedawane do Hongkongu 

Organizacja WWF podaje, że w ostatnich dziesięcioleciach Hongkong zdominował międzynarodowy handel wieloma egzotycznymi zwierzętami.

 

ZOBACZ: Australia. W Brisbane jadowity wąż przerwał mecz tenisa. "Nigdy nie przeżyłem czegoś podobnego"

 

Z badania opublikowanego w 2021 roku przez Fundację ADM Capital wynika, że w ciągu pięciu lat do miasta sprowadzono cztery miliony żywych zwierząt z co najmniej 84 krajów.

Dawid Skrzypiński / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie