Powikłania po "długim" COVID-19. Przeszkadzają na siłowni

Technologie Bartosz Treder / polsatnews.pl
Powikłania po "długim" COVID-19. Przeszkadzają na siłowni
Pxhere/Wikimedia commons
Covid-19 może utrudniać powrót do pełnej sprawności fizycznej

Zła wiadomość dla sportowców i osób dbających o kondycję fizyczną, które chorowały na COVID-19. Najnowsze badania wskazują, że w ich organizmach mogą pojawiać się zmiany biologiczne, które utrudniają powrót do pełnej sprawności. - Uszkadzane są mięśnie, pogarsza się metabolizm - wylicza dr Rob Wüst z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie.

Naukowcy wciąż informują o nowych powikłaniach po tzw. długim covidzie. Szacuje się, że około 65 mln osób na świecie może doświadczać chronicznego zmęczenia, utrzymujących się duszności, zaburzeń poznawczych, bólów mięśni lub długotrwałej utraty węchu i smaku.

 

U niektórych pacjentów pojawiać się mogą również problemy ze snem, bóle głowy, kołatania serca, problemy z trawieniem lub objawy związane ze zdrowiem psychicznym. To jednak nie wszystko.

Powikłania po COVID-19. Mogą przeszkadzać w ćwiczeniach fizycznych

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Communications" wskazuje, że osoby chorujące przez długi czas na COVID-19 mogą mieć problem z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych, chociażby na siłowni.

 

ZOBACZ: Szczepienie przeciw COVID-19. Do Polski trafiło ponad 180 tys. dawek


Zmęczenie, złe samopoczucie, bóle głowy po ćwiczeniach fizycznych mogą być spowodowane zmianami biologicznymi, uniemożliwiającymi powrót do pełnej sprawności. Na kondycję wpływają wówczas m.in. uszkodzenia mięśni, problemy mitochondrialne i obecność mikroskrzepów w organizmie. 

Słaba sprawność fizyczna po koronawirusie? Badacze wskazują powód

Badacze z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie zaprosili na badania 25 pacjentów mierzących się z długofalowymi skutkami koronawirusa, którzy zgłosili złe samopoczucie po ćwiczeniach. Pod lupę wzięły też kondycję 21 osób, które przebyły COVID-19, ale w pełni wyzdrowiały.

 

Żaden z uczestników badania nie był hospitalizowany z powodu choroby, wszyscy natomiast przed zarażeniem wirusem byli zdrowi, sprawni oraz w tzw. wieku produkcyjnym.

 

ZOBACZ: Bobry przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Naukowcy nie mają wątpliwości

 

Każdy ochotnik spędził około kwadrans na rowerze treningowym. Następnie dwukrotnie pobrano od nich próbki krwi i biopsje mięśni szkieletowych - tydzień przed i po zadaniu. Wyniki wykazały, że osoby skarżące się na długotrwałe skutki przejścia COVID-19 miały mniejszą wydolność wysiłkową niż zdrowi uczestnicy.

 

Po przeanalizowaniu biopsji pobranej przed ćwiczeniami odkryto, że osoby z długim przebiegiem covidu miały większy odsetek białych włókien w mięśniach niż zdrowi uczestnicy. Włókna te mają w komórkach mniej struktur wytwarzających energię, zwanych mitochondriami i mniej naczyń włosowatych.

COVID-19 pogarsza metabolizm. "To wyjaśnia, dlaczego odczuwają ból mięśni"

Zespół przeprowadzający badanie wykazał, że mitochondria u osób chorujących na "długi" COVID-19 od dłuższego czasu nie działają tak dobrze, jak u zdrowych uczestników. Porównanie biopsji wykonanych przed jazdą na rowerze i po niej udowodniło również, że funkcja mitochondriów pogorszyła się po wysiłku u osób długo odczuwających skutki koronawirusa.

 

ZOBACZ: Rośnie liczba zakażeń Covid-19. "Powinniśmy wrócić do noszenia maseczek"

 

U tych uczestników stwierdzono także znacznie więcej uszkodzeń tkanek po ćwiczeniach i oznak prób naprawy przez organizm. Zdaniem naukowców wyniki udowodniły, że osoby odczuwające skutki po zachorowaniu na COVID-19 od dawna nie powinny podejmować intensywnych ćwiczeń fizycznych.

 

- Uszkadzane są mięśnie, pogarsza się metabolizm. To może wyjaśniać, dlaczego te osoby odczuwają ból mięśni i zmęczenie nawet tygodnie po zakończeniu ćwiczeń - powiedział dr Rob Wüst z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie, cytowany przez "The Guardian"

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie