Rośnie liczba zakażeń Covid-19. "Powinniśmy wrócić do noszenia maseczek"

Polska
Rośnie liczba zakażeń Covid-19. "Powinniśmy wrócić do noszenia maseczek"
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne. Dr Paweł Grzesiowski ostrzega, że w Polsce narasta fala Covid-19

- Powinniśmy przywrócić noszenie maseczek w szpitalach i miejscach publicznych - ocenił na antenie Polsat News doktor Paweł Grzesiowski. Ekspert wskazał, że w Polsce przybywa chorych Covid-19. Podkreślał również, że koronawirusa nie należy bagatelizować.

- Powinniśmy już miesiąc temu wrócić do noszenia maseczek w miejscach publicznych, komunikacji miejskiej i placówkach medycznych. Powinniśmy też więcej testować. Wykonujemy raptem 4,5 tys. testów dziennie. W przeszłości wykonywaliśmy ich 50 tys. dziennie. Moglibyśmy też już spokojnie przywrócić wysyłanie pracowników ma pracę zdalną, to również zmniejsza liczbę zakażeń - powiedział na antenie Polsat News dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Covid-19.

 

ZOBACZ: Koronawiurs. Rośnie liczba zakażeń wariantem Kraken. "To dość przerażające"

 

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2 grudnia w Polsce wykryto ponad 6 tys. zakażeń koronawirusem. Należy pamiętać, że nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarzy, więc ta liczba może być większa. Ekspert wskazał, że według dostępnych danych fala zakażeń narasta.

Dr. Paweł Grzesiowski: Fala Covid-19 narasta

- Sytuację oceniamy na podstawie dwóch wskaźników. Jeden z nich to wskaźnik “r”, który pokazuje, jaka jest dynamika zakażeń, czy liczba przypadków narasta. Jeżeli wskaźnik jest powyżej jeden, to ta taka sytuacja ma miejsce. Dzisiaj ten wskaźnik jest mniej więcej na poziomie 1,5-1,7, a w poprzednich tygodniach sięgał nawet dwóch - powiedział dr Paweł Grzesiowski.

 

Ekspert wskazał, że jedynym obiektywnym miernikiem badania tego, czy liczba zakażeń rośnie lub spada, to badania ścieków.

 

- Zakażony wydala wirusa ze stolcem i materiał genetyczny wirusa może być badany w ściekach. Wśród niewielu miejsc, obecnie robiących takie badania, jest Warszawa. Na tej podstawie możemy powiedzieć, że zakażeń jest mniej więcej tyle, ile było jesienią 2020 roku. Pamiętamy, że była to bardzo wysoka fala, gdzie chorowało nawet do 100 tysięcy osób dziennie - ocenił Paweł Grzesiowski.

 

Wideo: Dr Paweł Grzesiowski o sytuacji epidemicznej w Polsce

Covid-19. O co należy zadbać?

Doktor Grzesiowski wyjaśnił, że powinniśmy zadbać, by ewentualne zakażenie koronawirusem przebiegało w jak najłagodniejszej formie.

- Po pierwsze powinniśmy zadbać o szczepienie, bo chociaż szczepienie nie zapobiega całkowicie zachorowaniu, to jednoznacznie zmniejsza liczbę powikłań i ryzyko trafienia do szpitala - powiedział.

 

Lekarz podkreślił, że zakażenia nie należy bagatelizować. Nawet przy łagodnych objawach u około 1/3 chorych mogą wystąpić powikłania i  tzw. longcovid.

 

- Tutaj każdy narząd może ulec uszkodzeniu. Począwszy od płuc, przez układ krążenia po mózg i układ odporności - powiedział ekspert NIL. Dodał, że powikłania po Covid-19 mogą zmusić nawet młode osoby do wycofania się z życia zawodowego.

 

6 grudnia na polski rynek ma trafić nowa szczepionka na Covid-19. Doktor Paweł Grzesiowski podkreślił, że zaktualizowaną szczepionkę powinien przyjąć każdy, kto nie przyjął szczepionki na koronawirusa w ostatnich sześciu miesiącach. W pierwszej kolejności do punktów szczepień powinny zgłosić się osoby powyżej 50 roku życia i pracownicy ochrony zdrowia.

lmo/sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie