Ukraina. Lwów zaatakowały drony Shahed. Spłonęło muzeum dowódcy UPA Romana Szuchewycza

Świat
Ukraina. Lwów zaatakowały drony Shahed. Spłonęło muzeum dowódcy UPA Romana Szuchewycza
Andrij Sadowy/Telegram
Po ataku na Lwów doszczętnie spłonęło muzeum poświęcone pamięci Romana Szuchewycza, dowódcy UPA

Lwów stał się jednym z głównych celów rosyjskiego ataku w sylwestrową noc. Z kolei w Odessie szczątki drona trafiły w wieżowiec. Zginęła jedna osoba.

W niedzielę późnym wieczorem ukraińskie siły powietrzne wykryły na niebie kilkadziesiąt rosyjskich dronów Shahed. Rój bezzałogowców uruchomił syreny alarmowe w kilkunastu regionach Ukrainy. 

 

Kilka ze statków powietrznych Rosjan przedarło się na zachód kraju, gdzie celem był Lwów i jego okolice. "Ukraińskie systemy obrony powietrznej odparły rosyjski atak" - poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki. Jednocześnie zwrócił się do mieszkańców o pozostanie w schronach do momentu odwołania alarmu. 

Atak na Lwów. Spłonęło muzeum dowódcy UPA

Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował, że w wyniku ataku w dzielnicy Biłohorszcze doszczętnie spłonęło muzeum poświęcone pamięci głównego dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romana Osypowycza Szuchewycza.

 

Według wstępnych ustaleń nikt nie został poszkodowany. 

 

"W dniu urodzin Stepana Bandery (przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - red.) Moskale całkowicie zniszczyli muzeum generała UPA Romana Szuchewycza" - podał w mediach społecznościowych Sadowy. 

 

ZOBACZ: Ukraina ma duży problem z produkcją kluczowej amunicji

 

"Ukraińska Prawda" podała, że budynek, w którym mieściło się muzeum Szuchewycza był jego ostatnią siedzibą, gdzie przebywał w latach 1948-1950. Na pierwszym piętrze budynku znajdowało się pięć sal tematycznych. Na drugim zgromadzone były eksponaty i materiały poświęcone życiorysowi dowódcy UPA. 

 

Do pożaru miało doprowadzić uderzenie szczątków Shaheda, który krążył nad Lwowem. 

Dron uderzył w wieżowiec. Nie żyje jedna osoba

Oleg Kiper, szef odeskiej administracji wojskowej poinformował w mediach społecznościowych, że szczątki zestrzelonego Shaheda trafiły w jeden z wieżowców w Odessie, co doprowadziło do pożaru.

 

ZOBACZ: Rosja pod ostrzałem. Ukraina przeprowadziła atak dronami

 

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Trzy z nich trafiły do szpitala. 

 

Rosjanie zaatakowali z powietrza także obwód mikołajowski, dniepropetrowski i kijowski. 

ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie