Błogosławienie par jednopłciowych. Oświadczenie episkopatu

Polska
Błogosławienie par jednopłciowych. Oświadczenie episkopatu
Flickr/ Episkopat News
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Deklaracja umożliwiająca udzielanie błogosławieństwa parom jednopłciowym w niczym nie zmienia nauczania Kościoła - oświadczyła Konferencja Episkopatu Polski. To odpowiedź na opublikowaną przez Watykan deklarację "Fiducia supplicans". W uznanym przez papieża dokumencie dopuszczono udzielania błogosławieństwa osobom homoseksualnym.

"Deklaracja ("Fiducia supplicans" o znaczeniu duszpasterskim błogosławieństw - red.) w niczym nie zmienia dotychczasowego nauczania Kościoła odnośnie do małżeństwa i rodziny. Nie jest to też dokument o nauczaniu Kościoła o małżeństwie i rodzinie, ale raczej o właściwym rozumieniu słowa "błogosławieństwo"" - napisał w oświadczeniu ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

Wskazał, że deklaracja zachęca osoby proszące o Boże błogosławieństwo do prowadzenia się w wierze i przestrzegania przykazań.

 

ZOBACZ: Nadchodzą zmiany. Watykan zdecydował ws. par jednopłciowych

 

"Ponieważ praktykowanie aktów seksualnych poza małżeństwem, czyli poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety otwartym na przekazywanie życia, jest zawsze wykroczeniem przeciwko woli i mądrości Bożej wyrażonej w szóstym przykazaniu Dekalogu, osoby, które znajdują się w takiej relacji, nie mogą otrzymać błogosławieństwa" - napisano w oświadczeniu.

 

"Odnosi się to w szczególności do osób pozostających w związkach jednej płci" - dodano. 

Zmiany dla par jednopłciowych. Episkopat o wątpliwościach

Konferencja Episkopatu Polski stwierdziła, że chciała rozwiać wątpliwości, które powstały w ostatnich dniach w związku z deklaracją "Fiducia supplicans", którą opublikowała jedna z dykasterii Kurii Rzymskiej. W dokumencie zatwierdzonym przez papieża Franciszka uznano, że pary jednopłciowe mogą otrzymać błogosławieństwo.

 

Wyróżniono przy tym dwa rodzaje błogosławieństwa, takie z rytuałami liturgicznymi oraz błogosławieństwo spontaniczne. Według nowej deklaracji osoby, które nie żyją zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego, mogą otrzymać spontaniczne błogosławieństwo, jeżeli o nie poproszą.

 

Podkreślono również, że w takich przypadkach błogosławionych jest dwoje ludzi, a nie związek.

KEP: Błogosławieństwo nie oznacza aprobaty dla par jednopłciowych

Konferencja Episkopatu podkreśliła, że deklaracja nie dopuszcza błogosławieństw w formie, która "powodowałaby trudność w odróżnieniu, co jest konstruktywne dla małżeństwa, a tego, co mu zaprzecza". Z oświadczenia wynika również, że błogosławieństwa będą udzielane raczej sporadycznie.

 

"Zarówno Deklaracja jak i Nota stwierdzają, że 'nie wyklucza się udzielania błogosławieństwa pojedynczym osobom o skłonnościach homoseksualnych, które przejawiają pragnienie życia w wierności objawionym planom Bożym, tak jak naucza Kościół'". Chodzi zatem o pojedyncze osoby żyjące w całkowitej wstrzemięźliwości" - napisano.

 

Komunikat episkopatu kończy się wskazaniem, że ewentualne błogosławieństwa będą udzielane w sposób prywatny, nieprzypominający liturgii i innych obrzędów, aby: "nie powstawało zamieszanie, że oznacza to aprobatę dla związków jednopłciowych".

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie