Wielka Brytania. Kościół Anglii zaczął udzielać błogosławieństwa parom jednopłciowym

Świat
Wielka Brytania. Kościół Anglii zaczął udzielać błogosławieństwa parom jednopłciowym
Flickr/thaths // Zdjęcie ilustracyjne
Kościół Anglii rozpoczął udzielanie błogosławieństw parom jednopłciowym

Kościół Anglii rozpoczął udzielanie błogosławieństw parom jednopłciowym. Nie brakuje głosów części duchownych, że zmiana podejścia do takich związków doprowadzi Kościół do szybkiego rozpadu. Okres próbny ma potrwać do 2025 r.

Stosunek do związków par jednopłciowych od wielu lat dzieli Kościół Anglii. Istotnym czynnikiem jest też to, że ewentualne zezwolenie na udzielanie ślubów kościelnych takim parom spowodowałoby rozłam we Wspólnocie Anglikańskiej i bardziej konserwatywne Kościoły, zwłaszcza z krajów afrykańskich, przestałyby uznawać prymat arcybiskupa Canterbury.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek: Kościół jest otwarty dla wszystkich

Wielka Brytania. Kościół Anglii zaczął udzielanie błogosławieństw parom jednopłciowym

W lutym podczas synodu Kościoła Anglii wypracowano kompromisową propozycję, zgadzając się tylko na błogosławieństwa takich par, bez zmiany doktryny w kwestii definicji małżeństwa.

 

Propozycja budziła sprzeciw zarówno konserwatystów, którzy uważają, że idzie zbyt daleko, jak i liberałów, twierdzących, że jest niewystarczająca. Ostatecznie wszystkie trzy izby synodu - biskupów, duchownych i świeckich - poparły w głosowaniach wniosek.

 

ZOBACZ: Marta Titaniec: Na pomoc poszkodowanym przez Kościół wydaliśmy prawie 5 mln zł

 

W miniony wtorek izba biskupów synodu zatwierdziła tę decyzję oraz tekst błogosławieństwa i wskazała, że błogosławieństwa mogą być udzielane począwszy od tej niedzieli.

Jak będzie wyglądało błogosławieństwie w praktyce?

Jak będą wyglądały błogosławieństwa? Duchowni podkreślają, że ceremonia nie jest sakramentem małżeństwa, ale przypomina go.

 

ZOBACZ: Wrocław. "Kościół ogarnęła ciemność". Zaskakujące kazanie o Janie Pawle II

 

Zgodnie z decyzją, pary tej samej płci po wzięciu ślubu cywilnego lub zawarciu zarejestrowanego związku partnerskiego będą mogły udać się do kościołów anglikańskich na nabożeństwa, obejmujące modlitwy poświęcenia, podziękowania i błogosławieństwa.

 

W uroczystości wezmą udział krewni i znajomi, odbędą się czytania biblijne, a także śpiewy w związku z tą okazją. Okres próbny w tej sprawie ma potrwać do 2025 r. W tym czasie będzie konsultowany w diecezjach.

Małżeństwa jednopłciowe w Polsce

W ubiegłym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał orzeczenie uznając Polskę za winną złamania prawa do poszanowania życia prywatnego z powodu braku ram prawnych, zapewniających "uznanie i ochronę" związków jednopłciowych

 

ETPC otrzymał skargi od pięciu polskich par jednopłciowych. Wszystkim parom władze lokalne odmówiły małżeństwa. Powodem miało być polskie prawo, które zezwala wyłącznie na związek mężczyzny i kobiety.

 

ZOBACZ: Singapur legalizuje seks między mężczyznami i wprowadza do konstytucji definicję małżeństwa

 

Powództwa par przed polskimi sądami zostały odrzucone. Dlatego pary te uznały, że są pokrzywdzone z powodu braku oficjalnego uznania ich związku, na przykład w sferze podatków, praw socjalnych, czy praw rodzinnych. 

mak / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie