WHO ostrzega przed nowym podwariantem Omikrona. "Rozprzestrzenia się bardzo szybko"

Świat
WHO ostrzega przed nowym podwariantem Omikrona. "Rozprzestrzenia się bardzo szybko"
Polsat News

"Nowy podwariant Omikrona wywołującego COVID-19, o symbolu JN.1, szybko się rozprzestrzenia na całym świecie" - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Wraz z nadejściem zimy na półkuli północnej nowy podwariant może zwiększyć obciążenie infekcjami dróg oddechowych w wielu krajach.

Wariant SARS-CoV-2 o nazwie Omikron na całym świecie dominuje w zakażeniach COVID-19. Wciąż jednak pojawiają się kolejne jego podwarianty, takie jak Kraken, Pirola, a ostatnio - JN.1

 

Światowa Organizacja Zdrowia zaznaczyła jednak w czwartkowym raporcie, że chociaż patogen rozprzestrzenia się szybko, to globalne ryzyko dla zdrowia publicznego stwarzane przez ten podwariant ocenia się obecnie jako niskie

Światowa organizacja zaleca zaszczepić się nową szczepionką

"Obecne szczepionki w dalszym ciągu chronią przed ciężkimi chorobami i śmiercią wywołaną przez JN.1" - podkreśliła WHO. Problemem jest jednak zima, która sprzyja rozwijaniu się zakażeń układu dróg oddechowych oraz grypy. 

 

ZOBACZ: Rośnie liczba zakażeń Covid-19. "Powinniśmy wrócić do noszenia maseczek"

 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby z powodu wzrostu zakażeń w miejscach zamkniętych stosować maseczki ochronne, dbać o higienę rąk, ponieważ a dłoniach często są przenoszone zarazki, a także zaszczepić się przeciwko COVID-19 nową szczepionką. Osoby chore powinny wykonać test na obecność wirusa i pozostać w domu.

 

Jak podaje portal BBC w grudniu przypadało na tę odmianę wirusa 15-29 proc. wszystkich zakażeń COVID-19 w poszczególnych stanach. Natomiast podwariant w Wielkiej Brytanii stanowi 7 proc. wszystkich pozytywnych testów. 

 

Ile zakażeń COVID-19 jest w Polsce?

- Już mieliśmy nadzieję, czy wydawało nam się, że choroby wirusowe układu oddechowego odpuściły, ale one czekały na sprzyjające dla ich warunki - skomentował obecną sytuację infekcyjną w Polsce w programie "Gość Wydarzeń" prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego prof. Andrzej Fal.

 

ZOBACZ: Szczepienie przeciw COVID-19. Do Polski trafiło ponad 180 tys. dawek

 

Zdaniem prof. Fala stosowanym na świecie sposobem monitorowania koronawirusa i jego kolejnych wariantów jest monitorowanie ścieków komunalnych.  - To może dziwnie brzmi, ale zawartość replik RNA wirusa w ściekach jest proporcjonalna do liczby osób chorych - stwierdził ekspert. 

 

- Patrząc na cztery punkty w Warszawie i na punkt poznański, mamy w tej chwili taką liczbę replikantów wirusa, że w porównaniu: jest ich więcej niż wiosną tego roku i jesteśmy na poziomie jesieni tego roku. To jest około 8-10 tysięcy zachorowań w Polsce. Innych, bardziej kompleksowych danych nie mamy - powiedział. 

Agata Sucharska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie