Bunt w Radiu Zachód. Dziennikarze nie zostali wpuszczeni na antenę

Polska
Bunt w Radiu Zachód. Dziennikarze nie zostali wpuszczeni na antenę
Wikimedia commons
Siedziba Polskiego Radia w Warszawie

Podczas porannej audycji w Radiu Zachód na antenę nie wpuszczono redaktorów Łukasza Brodzika oraz Janusza Życzkowskiego. Zamiast tego wyemitowano oświadczenie o "latach cenzury i represji" i znany przebój z refrenem "przegonimy całe zło".

Radio Zachód to regionalna rozgłośnia Polskiego Radia. Kwadrans po godzinie 8:00 miał się rozpocząć program publicystyczny Janusza Życzkowskiego, który jest szefem orlenowskich gazet: "Gazety Lubuskiej" i "Gazety Wrocławskiej". Audycja jednak nie rozpoczęła się tak jak zawsze

 

ZOBACZ: "To nareszcie koniec" vs. "skrajna cenzura". Fala komentarzy po wyłączeniu TVP Info

 

- Przed mikrofonem zasiadł już Łukasz Brodzik, który ma wielką ochotę porozmawiać ze swoim kolegą z pracy, czyli Januszem Życzkowskim. Jednak my jako prowadzący program "Kto rano wstanie z Radiem Zachód", stanowczo sprzeciwiamy się partyjnej, jedynie słusznej propagandzie - powiedział wydawca programu. 

"Byliśmy pod presją cenzury i represji"

Po chwili wyemitowano oświadczenie, w którym podkreślono, że rozgłośnia nie popiera protestów pod hasłem "obrony mediów narodowych". - Po prostu nie jest to zgodne z rzeczywistością - powiedział narrator. 

 

- Przez lata pracy, od 2015 r. byliśmy pod presją cenzury i represji minionej władzy, która ograniczała naszą wolność słowa. Naszym zdaniem jest to odwracanie pojęć, jakie miały i, jak widać na protestach, mają miejsce. Czekamy z niecierpliwością, aż w pełni swobodnie będziemy mogli wykonywać swój zawód, a osoby odpowiedzialne za propagandę i cenzurę zostaną odsunięte od możliwości wpływania na radiowy program - usłyszeli słuchacze radia. 

 

ZOBACZ: Nagranie z przejmowania gabinetu prezesa TVP. Policja w gmachu na Woronicza

 

Jak dodano w komunikacie: Czekamy na szybkie i zdecydowane zmiany. Liczymy na szeroko idące działania, które umożliwiają rzetelną i uczciwą pracę w naszej rozgłośni w intencji pluralizmu i wolności słowa. Na koniec realizatorzy puścili przebój "Jeszcze będzie pięknie" zespołu B.R.O, który był kampanijną piosenką Koalicji Obywatelskiej. 

 

Przypomnijmy, że we wszystkich mediach publicznych rozpoczynają się zmiany. Powołano nowych prezesów PAP, Polskiego Radia oraz TVP, a w poniedziałek zaprezentowano, jak będą wyglądać nowe "Wiadomości".

 

- Zaszły pewne zmiany. Pozwolą państwo, że wyjaśnię. Żaden polski obywatel finansujący działanie mediów publicznych nie ma obowiązku wsłuchiwać się w propagandę. (...) Zamiast propagandowej zupy proponujemy czystą wodę, która nie niesie żadnych nachalnych smaków. To się właśnie zaczyna - powiedział Marek Czyż. 

Agata Sucharska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie