Nowi szefowie służb wojskowych. Cezary Tomczyk podał nazwiska

Polska
Nowi szefowie służb wojskowych. Cezary Tomczyk podał nazwiska
Cezary Tomczyk

Szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego zostanie generał Jarosław Stróżyk, szefową Służby Wywiadu Wojskowego pułkownik Dorota Kawecka - przekazał wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Polityk poinformował też, że Antoni Macierewicz straci ochronę żandarmerii.

- To jest ważny moment też w dziejach i w bieżącej działalności państwa polskiego, by państwo miało oczy i uszy, by państwo wiedziało, że może liczyć na swoje służby. Szefowie służb właśnie teraz odbywają odpowiednie procedury i wchodzą w swoją rolę - skomentował Tomczyk, mówiąc o nowych szefach SKW i SWW.

 

Generał Jarosław Stróżyk pokieruje Służbą Kontrwywiadu Wojskowego. Pracę w wojsku Stróżyk rozpoczął w 1987 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych. Pełnił służbę w Wojskowych Służbach Informacyjnych oraz Służbie Wywiadu Wojskowego. W 2010 roku Stróżyk został zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Od 2013, przez trzy lata, pracował w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie jako attache obrony. Później pracował w Fundacji Stratpoints.

 

ZOBACZ: Podkomisja smoleńska. Antoni Macierewicz pozornie ustąpił, ale to nie koniec walki

 

Pułkownik Dorota Kawecka pokieruje Służbą Wywiadu Wojskowego jako pierwsza kobieta w polskiej historii, która stanie na czele służby specjalnej. W przeszłości była między innymi attaché obrony w ambasadzie RP w Londynie.

Koniec komisji i ochrony Antoniego Macierewicza

- Mamy zamkniętą kwestię komisji Antoniego Macierewicza. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, wczoraj (w poniedziałek - red.) członkowie opuścili budynek (gdzie pracowała podkomisja smoleńska - red.). Druga decyzja jest taka, że decyzją ministra obrony, żandarmeria wojskowa w trybie natychmiastowym odstępuje od ochraniania Antoniego Macierewicza - mówił Cezary Tomczyk.

 

ZOBACZ: MON. Rozwiązano podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza

 

- Będzie mu też odebrany, przyznany wcześniej przez ministra obrony, samochód. W ciągu najbliższych dni zostanie powołany w ministerstwie obrony specjalny zespół, który zajmie się analizą formalno-prawną wszystkiego, co robiła podkomisja Antoniego Macierewicza - dodał.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie