MON. Rozwiązano podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza

Polska
MON. Rozwiązano podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza
PAP/Marcin Obara
Antoni Macierewicz

Rozwiązano podkomisję smoleńską, którą kierował Antoni Macierewicz. "Podkomisja ulega likwidacji, a jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia, zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji" - czytamy na stronie MON.

W środę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej, zastępując tym samym Mariusza Błaszczaka. Decyzja o rozwiązaniu podkomisji Antoniego Macierewicza to jedna z jego pierwszych decyzji jako szef MON.

 

"MON informuje, że 15 grudnia pan Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier - minister obrony narodowej, podpisał decyzję, parafowaną przez wiceministra Cezarego Tomczyka, o uchyleniu decyzji powołującej Podkomisję MON ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154, katastrofy, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r." - podano w komunikacie.

Podkomisja smoleńska. Raport Antoniego Macierewicza

Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, tzw. podkomisja smoleńska, powstała w 2016 roku. Komisja, na której czele stoi Antoni Macierewicz, zakończyła swoje prace 11 kwietnia 2022 roku.

 

Tamtego dnia były szef MON przedstawił raport z katastrofy Tu 154M 10 kwietnia 2010 roku.

 

- Podkomisja określiła przyczynę zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu 154M 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku jako wynik aktu bezprawnej ingerencji - powiedział szef podkomisji Antoni Macierewicz. Głównymi dowodami mają być "wybuch w lewym skrzydle na 100 metrów przed minięciem brzozy" oraz "eksplozja w centropłacie". Podtrzymano decyzję o unieważnieniu raportu z 2011 r.

 

ZOBACZ: Macierewicz złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia morderstwa pasażerów Tu-154 M


 Antoni Macierewicz, omawiając raport, przekonywał, że podkomisja przebadała "ścieżkę kontrolnego podejścia i odejścia na drugie zejście pilotów TU-154M, czego dotychczas nie robiono". - Ostatnie 20 sekund lotu przesądziło o tragedii smoleńskiej - zapewniał przewodniczący podkomisji.

 

Macierewicz dodał, że przeprowadzono symulację lotu, zrekonstruowano rozkład szczątków samolotu oraz rozmieszczenie ciał i ich fragmentów. Sprawdzano również, czy na pokładzie był ładunek wybuchowy.

 

W kwietniu podkomisja smoleńska złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeprowadzenia zamachu na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i morderstwa 95 osób.

 

Po wydaniu raportu z prac podkomisji nie została ona rozwiązana.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie