Wrocław. "Kościół ogarnęła ciemność". Zaskakujące kazanie o Janie Pawle II

Polska
Wrocław. "Kościół ogarnęła ciemność". Zaskakujące kazanie o Janie Pawle II
Youtube.com/Dominikanie we Wrocławiu
Homilia o. Marcina Mogielskiego została wyświetlona w internecie już ponad 30 tys. razy

Homilia wygłoszona podczas mszy świętej, która odbyła się w ubiegłą niedzielę w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu, została wyświetlona już 30 tys. razy na kanale YouTube prowadzonym przez dominikanów. Nabożeństwo celebrował ojciec Marcin Mogielski. Wierni mogli usłyszeć, jak z ambony krytykuje postawę Kościoła katolickiego wobec ofiar księży. Wspomniał również o "problemie z Janem Pawłem II".

O wrocławskim duchownym stało się głośno po ostatnim kazaniu, w którym wstawił się za ofiarami przemocy ze strony księży, odnosząc się do szeroko dyskutowanego w przestrzeni publicznej reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" dla TVN24. Dominikanin nie gryzł się w język, czym zdobył sympatię wielu komentujących.

 

- Kościół, szczególnie polski, ogarnęła ciemność - stwierdził na początku homilii. Potem dolał oliwy do ognia. - Gdzie są skrzywdzeni w tym Kościele? Wśród nas? Ja byłem skrzywdzony - przyznał, po czym zrobił pauzę i dodał: - Jako pobożny ministrant, przez mamusię i tatusia wysyłany do kościółka. Czy ktoś stanął po mojej stronie? Do tej pory, nie - wyjawił wiernym.

Emocjonalne kazanie dominikanina. "Otworzyć archiwa"

Tamto doświadczenie sprawiło, że teraz "głośno krzyczy za siebie i innych". - Jak grochem o ścianę! Mało tego, prawda jest używana przeciwko nam - stwierdził ze smutkiem.

 

ZOBACZ: Episkopat: Proces kanonizacyjny Jana Pawła II był prowadzony rzetelnie

 

W trwającym kilkanaście minut kazaniu nie zabrakło komentarzy do zarzutów wobec Jana Pawła II, który według ostatnich doniesień medialnych jeszcze przed pontyfikatem miał tuszować przestępstwa pedofilskie w polskim Kościele. - Czy było, czy nie było - trzeba sprawdzić, otworzyć archiwa - podkreślał.

 

 

Zgromadzonych w świątyni przekonywał, że należy "spotkać się z ofiarami, wysłuchać skrzywdzonych". Błędem natomiast jest "krzyczeć: to nieprawda, to nieprawda, przecz z synagogi, nie chcemy tego widzieć, nie chcemy słyszeć" - mówił, nawiązując do wygłoszonej wcześniej Ewangelii wg św. Jana o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia.

Gorzkie słowa z ambony. Zakonnik wytyka Kościołowi hipokryzję

Duchowny nie szczędził słów krytyki wobec procedur, jakie stosuje kościelna instytucja w przypadkach niewygodnych księży, którzy popełnili czyny zabronione w stosunku do najmłodszych. - Kościół każe się wyspowiadać, sprawa jest załatwiona i idzie do innej parafii. Ktoś, kto krzywdzi dzieci, bo ma zrytą naturę, po spowiedzi będzie takim samym człowiekiem - zaznaczył o. Mogielski.

 

ZOBACZ: Spór o Jana Pawła II przybiera na sile. Głos zabrał nawet papież Franciszek

 

- To nie jest problem przebaczenia grzechów, ale problem naprawy jego człowieczeństwa, a także uchronienia innych przed jego krzywdzeniem - tłumaczył dominikanin podczas homilii.

O. Mogielski: Zło trzeba napiętnować

W dalszej części kazania zakonnik zadawał retoryczne pytania wiernym. - Jak można głosić Ewangelię, jak można moralizować, ustawiać ludziom życie, gdy samemu jest się po stronie ciemności i lekceważy się tych, którzy najbardziej wołają o pomoc, potrzebują wsparcia? - zastanawiał się głośno.

 

ZOBACZ: O. Zięba: Jan Paweł II ma kartę czystą, nieskażoną

 

Jego zdaniem oczywiste jest, że "zło trzeba napiętnować, zło ma być nazwane, grzesznik ma się skruszyć, nawrócić i zadośćuczynić. Osoby skrzywdzone mają spotkać się z miłosierdziem, współczuciem i zadośćuczynieniem. W mniemaniu celebrującego liturgię słowa tylko w ten sposób Kościół może być wiarygodny.

 

Takich działań jednak na próżno szukać w instytucji reprezentowanej przez polskich duchownych. - W tym momencie (Kościół - red.) traci całkowicie autorytet i niepoważne są te wszystkie górnolotne słowa, które mówią ludziom, jak mają żyć - stwierdził.

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie