Dolnośląskie. XVI-wieczny kościół na sprzedaż. Cena jak za mieszkanie w dużym mieście

Polska
Dolnośląskie. XVI-wieczny kościół na sprzedaż. Cena jak za mieszkanie w dużym mieście
Google street view
XVI-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła w Okrzeszynie można kupić za 800 tysięcy złotych

800 tysięcy złotych należy zapłacić, by wejść w posiadanie XVI-wiecznego kościoła pw. św. Michała Archanioła w Okrzeszynie. Budynek został wystawiony na sprzedaż na jednym z portali do handlu nieruchomościami. Kościół stoi w malowniczej okolicy, 30 metrów od granicy z Czechami. Według ogłoszeniodawcy "idealnie spełni rolę sali bankietowej, weselnej, lub konferencyjnej".

W województwie dolnośląskim w miejscowości Okrzeszyn stoi XVI wieczny zabytkowy kamienny kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Choć w okresie powstania należał do Królestwa Czech, dziś znajduje się po stronie polskiej, jedynie 30 metrów od granicy.


Historyczny kościół położony jest w malowniczej okolicy, między Karkonoszami z jednej strony, a Sudetami Wałbrzyskimi i Górami Sowimi z drugiej. Od niedawna jest również na sprzedaż. Cena wyjściowa to 800 tysięcy złotych.

Historyczny kościół na sprzedaż. Cena jak za mieszkanie w dużym mieście

Kościół pw. św. Michała Archanioła powstał w latach 1580-85, następnie w roku 1736 został przebudowany. Nie był on jednak pierwszym obiektem sakralnych zbudowanym w tym miejscu. Ponad dwa wieki przed jego konstrukcją, w 1352 roku, kościół postawili tam cystersi z Krzeszowa. Budowla nie dotrwała czasów współczesnych.

 

ZOBACZ: Kościół przykryty przez fale. Odkryli szczątki sprzed 700 lat


Ostatni sakrament w kościele pw. św. Michała Archanioła został odprawiony w 1945 roku. Od tego czasu budynek był opuszczony. W pewnym momencie przeszedł w ręce prywatne. Budynek jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.


Wkrótce może zmienić właściciela po raz kolejny. Obecny zarządca wystawił go na sprzedaż za 800 tysięcy złotych. Kwota podlega negocjacji.

Ogłoszeniodawca: Idealny na wesela, bankiety i konferencje

W ogłoszeniu czytamy, że kościół jest kamienny, jednonawowy, ma wydzielone prezbiterium, drewniany strop i dwuspadowy dach. "W nawie naprzeciw prezbiterium zachowała się drewniana konstrukcja chóru muzycznego".

 

ZOBACZ: Paryż: Bikorn Napoleona sprzedany na aukcji. Kosztował 1,9 mln euro


Jak twierdzi ogłoszeniodawca, budynek ma świetną akustykę, w związku z czym można tam organizować wydarzenia muzyczne. Co więcej, "zabytek idealnie spełni rolę sali bankietowej, weselnej, lub konferencyjnej" - dodaje.

Kajetan Leśniak / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie