Izrael. Fatalna pomyłka w Strefie Gazy. Nie żyją zakładnicy, którzy uciekli Hamasowi

Świat
Izrael. Fatalna pomyłka w Strefie Gazy. Nie żyją zakładnicy, którzy uciekli Hamasowi
PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Żołnierze mylnie uznali zakładników za zagrożenie i otworzyli ogień,

Tragedia w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze przez pomyłkę otworzyli ogień do trzech zakładników Hamasu, zabijając ich - poinformował rzecznik Sił Obronnych Izraela kontradmirał Daniel Hagari. Zakładnicy zdołali uciec swoim Hamasowi lub zostali porzuceni przez porywaczy.

Żołnierze mylnie uznali zakładników za zagrożenie i otworzyli ogień - informuje Reuters, powołując się na izraelskie media. Zakładnicy zginęli. 

 

ZOBACZ: USA: Dramatyczne sceny przed konsulatem Izraela. Protestujący się podpalił

 

Po tragicznym w skutkach incydencie natychmiast miały pojawić się podejrzenia odnośnie tożsamości zabitych, a ich ciała zostały szybko przewiezione na badania do Izraela, gdzie zidentyfikowano zakładników - przekazał rzecznik Sił Obronnych Izraela kontradmirał Daniel Hagari.

 

- Za to tragiczne i bolesne zdarzenie dla nas wszystkich, Siły Obronne Izraela ponoszą za nie pełną odpowiedzialność - podkreślił Hagari.

Izrael. Tragiczna pomyłka żołnierzy. Protesty w Jerozolimie

Hagari zapowiedział, że w tej sprawie zostanie przeprowadzone śledztwo. Jednak na razie wojsko nadal "zbiera fakty i wyjaśnia szczegóły zdarzenia". Izraelskie wojsko obiecało, że dochodzenie będzie "całkowicie przejrzyste". 

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Ogłoszono tymczasowe zawieszenie broni

 

W piątek późnym wieczorem doszło w centrum Tel Awiwu do protestu wzywającego rząd Izraela do podjęcia działań w celu uwolnienia pozostałych w niewoli Hamasu izraelskich zakładników. Manifestacja zorganizowano po informacji o omyłkowym zabiciu trzech zakładników w Strefie Gazy.

 

Demonstranci przeszli w kierunku kwatery wojskowej Sił Obronnych Izraela, skandując m.in. "Ich czas dobiega końca! Uwolnijcie ich!". We wtorek armia Izraela przekazała, że spośród 105 żołnierzy, którzy zginęli od początku wojny z Hamasem, 13 straciło życie, kiedy inne izraelskie oddziały błędnie zidentyfikowały ich jako bojowników wroga.

mak / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie