Izrael. Hamas uwolnił kolejnych 12 zakładników

Świat
Izrael. Hamas uwolnił kolejnych 12 zakładników
AP Photo/Leo Correa)
Izrael potwtierdził, że uwolniono 12 zakładników

Izrael poinformował we wtorek wieczorem o uwolnieniu przez Hamas kolejnych 12 zakładników. Akcja to część uzgodnień będących warunkiem utrzymywania rozejmu w Strefie Gazy.

Izraelskie wojsko potwierdziło, że grupa 12 osób znalazła się we wtorek wieczorem na terenie kraju. Wśród uwolnionych jest 10 obywateli Izraela oraz dwóch obywateli Tajlandii.

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Trwa wymiana zakładników na więźniów. Możliwość przedłużenia zawieszenia broni

 

W ramach porozumienia Izrael uwolnił 15 palestyńskich kobiet i 15 nastolatków, którzy przebywali w izraelskich więzieniach.

 

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Kataru Madżid al-Ansari powiedział, że wśród uwolnionych izraelskich zakładników jest dziewięć kobiet i jeden nieletni. Katar pełni rolę mediatora w konflikcie.

 

Niektórzy z zakładników mieli być przetrzymywani przez Brygady Al Quds, zbrojne skrzydło palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.

Izrael. Trwa akcja uwalniania zakładników

Zakładnicy należeli do grupy około 240 osób porwanych przez Hamas podczas ataku na Izrael 7 października. Wymiana więźniów jest głównym warunkiem utrzymania rozejmu w Strefie Gazy, który rozpoczął się w piątek. W ramach negocjacji Hamas wypuścił łącznie 81 osób, w tym 60 Izraelczyków. Uwolnieni to głównie kobiety i dzieci. Ze strony Izraela wolność odzyskało 150 więźniów pochodzenia palestyńskiego.

 

Pierwotnie zawieszenie broni wygasało we wtorek rano, ale w poniedziałek wieczorem ogłoszono jego przedłużenie o kolejne dwa dni. Do środy Hamas miał uwolnić łącznie 20 zakładników w zamian za 60 palestyńskich więźniów.

 

W ostatnich dniach strona izraelska podkreślała, że jest gotowa przedłużać rozejm w Strefie Gazy, pod warunkiem, że Hamas będzie nadal uwalniał co najmniej 10 izraelskich zakładników dziennie.

 

W niedzielę Benjamin Netanjahu powiedział, że po zakończeniu rozejmu wojsko powróci do działań z pełną siłą. Podkreślił, że celem Izraela pozostaje wyeliminowanie Hamasu i uwolnienie wszystkich zakładników.

 

Źródło: Reuters

lmo/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie