Izrael i Hamas przedłużyły rozejm. Trwają dalsze negocjacje

Świat
Izrael i Hamas przedłużyły rozejm. Trwają dalsze negocjacje
PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Zniszczone ulice w Strefie Gazy

Izrael i Hamas zawarły w czwartek w ostatniej chwili porozumienie o przedłużeniu sześciodniowego zawieszenia broni o jeden dzień. Dodatkowy czas ma umożliwić negocjatorom dalszą pracę nad umowami dotyczącymi wymiany zakładników.

Informacje o przedłużeniu przekazała agencja Reutera.

 

Rozejm pozwolił na dostarczenie bardzo potrzebnej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy po tym, jak znaczna część nadmorskiego terytorium liczącego 2,3 miliona mieszkańców została zniszczona przez izraelskie bombardowania w odpowiedzi na śmiertelny atak bojowników Hamasu 7 października - przypomina agencja.

Strefa Gazy. Rozejm potrwa dzień dłużej

- W świetle wysiłków mediatorów na rzecz kontynuowania procesu uwalniania zakładników i z zastrzeżeniem warunków ramowych, przerwa operacyjna będzie kontynuowana - powiedział izraelski wojskowy w oświadczeniu, wydanym na kilka minut przed wygaśnięciem tymczasowego rozejmu, cytowany przez Reutersa.

 

ZOBACZ: Tymczasowy rozejm. Hamas i Izrael wypuszczają więźniów i zakładników

 

Hamas, który uwolnił 16 zakładników w zamian za 30 palestyńskich więźniów w środę, podał w oświadczeniu, że rozejm będzie kontynuowany przez siódmy dzień.

 

Jak podał rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Kataru, kraju, który jest mediatorem między stronami, warunki zawieszenia broni, w tym wstrzymanie działań wojennych i wjazd pomocy humanitarnej, pozostają niezmienione. 

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie