Wojna w Izraelu. Trwa wymiana zakładników na więźniów. Możliwość przedłużenia zawieszenia broni

Świat
Wojna w Izraelu. Trwa wymiana zakładników na więźniów. Możliwość przedłużenia zawieszenia broni
PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Uwolnieni palestyńscy więźniowie

W ciągu najbliższych 48 godzin zapadnie decyzja ws. przedłużania rozejmu między Hamasem a Izraelem - przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Kataru, które jest jednym z mediatorów w konflikcie. W nocy z poniedziałku na wtorek z izraelskich więzień wypuszczono 33 Palestyńczyków w zamian za uwolnionych 11 zakładników Hamasu. Była to czwarta tura wymiany zakładników na więźniów w trakcie rozejmu.

Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru nie może potwierdzić liczby pozostałych zakładników poza dwudziestoma, którzy mają zostać uwolnieni we wtorek i środę - przekazał Reuters.

 

Dodano, że w ciągu najbliższych 48 godzin MSZ Kataru skupi się na dalszym przedłużaniu rozejmu w oparciu o gotowość Hamasu do uwolnienia 10 zakładników dziennie.

 

Jak przekazała izraelska służba więzienna, za uwolnionych 11 zakładników Hamasu z izraelskich więzień wypuszczono 33 Palestyńczyków. Była to już czwarta tura wymiany zakładników na więźniów w ramach trwającego rozejmu - przekazał Reuters.

 

Od piątku, gdy weszło w życie porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, Hamas wypuścił już łącznie 69 zakładników, głównie kobiet i dzieci.

 

W zamian Izrael zwolnił z więzień 150 Palestyńczyków, głównie kobiet i osób niepełnoletnich.

 

Dodatkowo władze Izraela zatwierdziły listę 50 następnych palestyńskich kobiet, które mogą zostać wypuszczone z więzień, jeśli Hamas uwolni kolejnych zakładników.

 

W niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu rozmawiał o sytuacji wojennej z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Wojna w Izraelu. W rękach Hamasu pozostaje dziewięcioro izraelskich dzieci

Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru ogłosiło w poniedziałek, że rozejm, który miał się pierwotnie zakończyć w poniedziałek, został przedłużony o kolejne dwa dni.

 

Wcześniej źródła zbliżone do Hamasu informowały, że grupa może wypuścić kolejnych 20-40 zakładników.

 

ZOBACZ: Atak Izraela podczas zawieszenia broni. Opóźnienia w wymianie jeńców

 

W czasie ataku na Izrael 7 października bojownicy Hamasu uprowadzili do Strefy Gazy około 240 osób, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze.

 

Po uwolnieniu czterech grup zakładników w rękach Hamasu pozostaje dziewięcioro izraelskich dzieci, w tym zaledwie 10-miesięczny Kfir Bibas i jego 4-letni brat Ariel.

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie