Iława. Wykryto przypadek wścieklizny u nietoperza. Wyznaczono teren zagrożony

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Iława. Wykryto przypadek wścieklizny u nietoperza. Wyznaczono teren zagrożony
ASSOCIATED PRESS
Nietoperz ze wścieklizną na terenie Iławy

Wskazano obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny po stwierdzeniu jej u nietoperza na terenie Iławy. - To choroba śmiertelna dla ludzi - przypomina Powiatowy Lekarz Weterynarii Małgorzata Kalitowska w rozmowie z polsatnews.pl.

W Iławie stwierdzono wściekliznę u nietoperza. To pierwszy taki przypadek na terenie miasta oraz trzeci na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w tym roku. Władze miasta wraz z powiatowym lekarzem weterynarii podjęli decyzję o wyznaczeniu obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny. Teren obejmuje ul. Dąbrowskiego, Kajki, rodzinne ogrody działkowe Grządka, Lipowy Dwór i ul. Zalewska. 

Nietoperz zarażony wścieklizną

Powiatowy lekarz weterynarii w Iławie Małgorzata Kalitowska w rozmowie z polsatnews.pl stwierdziła, że ryzyko transmisji wścieklizny z nietoperzy na ludzi jest niskie. Należy jednak "wzmocnić czujność". 

 

ZOBACZ: USA: Tajemnicza choroba atakuje psy. Naukowcy mają pewną teorię

 

- Zgodnie z doniesieniami naukowymi i prowadzonym nadzorem w kraju nad przypadkami wścieklizny u nietoperzy, ryzyko transmisji jest nieznaczne. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną dla ludzi, więc jest obwarowana przepisami prawa i traktowana restrykcyjnie. W tym zakresie zapobiegawczo podejmowane są działania administracyjne, aby wzmocnić czujność i mieć możliwość monitorowania danego terenu - powiedziała Małgorzata Kalitowska.

 

Zapytaliśmy lekarkę również o zalecenia dla ludzi w związku z wyznaczeniem obszaru zagrożonego. Małgorzata Kalitowska stwierdziła, że należy zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta domowe, aby nie były wypuszczane bez nadzoru.

 

ZOBACZ: Cypr: Śmiertelna kocia choroba leczona ludzkimi lekami na covid

 

- Właściciele powinni również realizować swoje obowiązki prawne. Głównie chodzi o psy, które po skończeniu trzeciego miesiąca życia powinny być szczepione przeciwko wściekliźnie. Powinno to dać gwarancję zapobiegawczą i chronić osoby, które mogłyby zostać ewentualnie pogryzione. Istotne jest również monitorowanie terenu. Każdy przypadek padłego zwierzęcia lub nietypowe zachowania zwierząt powinny być zgłaszane do służb weterynaryjnych lub miejskich - dodała. 

Iława. Wyznaczono teren zagrożony

Dopytaliśmy również Małgorzatę Kalitowską o inne przypadki wścieklizny wśród zwierząt na terenie Iławy oraz okolic. 

 

ZOBACZ: Iława: Policjant postrzelił się z broni służbowej. Prokuratura informuje o wstępnych ustaleniach

 

- Nie notowaliśmy wirusa wścieklizny od 2005 roku na terenie powiatu iławskiego. Wśród nietoperzy to pierwsze takie zdarzenie. Przypadek nietoperza jest nietypowy z niskim ryzykiem transmisji na ludzi, ale należy zachować ostrożność - skwitowała powiatowa lekarz weterynarii.

 

Służby poinformowały, że to trzeci przypadek zarażenia wśród nietoperzy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w tym roku. Poprzednie notowane były na terenie powiatu mrągowskiego i w Olsztynie. 

Należy "wzmocnić czujność"

Służby weterynaryjne przypominają, że nietoperze występują w podobnych obszarach, co ludzie. Żyją w szczelinach budynków mieszkalnych, lasach i parkach. Nie powinny wykazywać agresji i podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej.

 

ZOBACZ: Białystok: Zakaźna choroba drobiu powraca po blisko 50 latach

 

Chory na wściekliznę nietoperz został znaleziony na ul. Matejki w Iławie. Badanie przeprowadzone zostało 7 grudnia w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie