42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu było zniszczenie "Solidarności". Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.
Stan wojenny rozpoczął się wieczorem 12 grudnia 1981 roku Jeszcze przed północą jednostki MSW, składające się z grup specjalnych, oddziałów ZOMO czy funkcjonariuszy SB przy wsparciu wojska rozpoczęły działania.
Główne uderzenie nastąpiło w Gdańsku, gdzie zebrała się Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" i gdzie w związku z tym przebywało wielu działaczy i doradców związkowych. W ciągu nocy zatrzymano około 30 osób. Tylko kilku udało się uniknąć aresztowania.
42 lata temu wprowadzono stan wojenny
W sumie w pierwszych dniach stanu wojennego internowano około pięciu tysięcy osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tysięcy, w więzieniach znalazła się znaczna część krajowych i regionalnych przywódców "Solidarności", członków komisji zakładowych dużych fabryk, działaczy opozycji demokratycznej oraz intelektualistów związanych z "S". W celach propagandowych zatrzymano również kilkadziesiąt osób z poprzedniej ekipy sprawującej władzę, m.in. Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza i Edwarda Babiucha.
ZOBACZ: Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim
14 grudnia rozpoczęły się niezależnie od siebie strajki okupacyjne w wielu dużych zakładach przemysłowych. Protestowały huty, w tym największa w kraju „Katowice” oraz im. Lenina, większość kopalń, porty, stocznie w Trójmieście i Szczecinie oraz największe fabryki. Strajki objęły w sumie 199 zakładów na blisko siedem tysięcy istniejących wówczas w Polsce przedsiębiorstw.
Stan wojenny. Pacyfikacja kopalni "Wujek"
W kilkudziesięciu zakładach doszło do brutalnych pacyfikacji protestów z udziałem oddziałów ZOMO i wojska wyposażonego w ciężki sprzęt. Szczególnie krwawy przebieg miał strajk w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek", gdzie górnicy stawili czynny opór. 16 grudnia 1981 roku w trakcie kilkugodzinnych walk milicjanci użyli broni palnej, zabijając dziewięć osób.
31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana.
Czytaj więcej