Sejm. Mateusz Morawiecki wygłosił expose. Donald Tusk może zostać premierem

Polska

Gorący dzień w Sejmie. W poniedziałek o 10 premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose. Później nastąpi głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli go nie uzyska, Sejm wybierze premiera.

27 listopada prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Jego zadaniem jest przedstawienie w ciągu 14 dni od zaprzysiężenia swojego gabinetu i wygłoszenie expose.

 

W poniedziałek minął termin 14 dni. Po godz. 10 Morawiecki przedstawił Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania.

 

Czytaj więcej: "Bardziej manifest niż exposé". Wiemy, co powie Mateusz Morawiecki

Sejm. Głosowanie nad wotum zaufania

Jak wynika z harmonogramu posiedzenia Sejmu, po expose przewidziano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. Po debacie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego, które zaplanowano na godzinę 15.00.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki zapowiada: Zerowy VAT na żywność w 2024 roku

 

Jeśli w głosowaniu rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego - inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.

 

Po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa. Wówczas w tzw.  drugim konstytucyjnym kroku będzie można zgłaszać kandydatury na premiera. Może to zrobić grupa co najmniej 46 posłów.

 

Kluby KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy, razem mające większość 248 posłów, na kandydata na premiera zaproponują Donalda Tuska.

Sejm. Drugi krok konstytucyjny

Po debacie, na g. 20 planowane jest głosowanie nad wyborem premiera. Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

W ostatni czwartek Sejm zmienił swój regulamin, tak aby głosowanie w tzw. drugim kroku konstytucyjnym przebiegało przy użyciu urządzeń do liczenia głosów oraz poprzez podniesienie ręki. Wcześniej regulamin przewidywał wybór premiera za pomocą imiennych podpisanych kart wrzucanych do urn.

Donald Tusk o zaprzysiężeniu rządu

W piątek Donald Tusk spotkał się z kandydatami na ministrów w jego przyszłym rządzie.

 

ZOBACZ: R. Sikorski, K. Gawkowski, A. Domański. D. Tusk zdradził kilka nazwisk nowego rządu

 

- Mam nadzieję, że w środę dojdzie do zaprzysiężenia Rady Ministrów. Kilka godzin później w Brukseli będą zapadały ważne decyzje z punktu widzenia polskich interesów - mówił lider PO. - Zależy mi, byśmy szybko przystąpili do ich załatwiania - dodał.

 

Wskazał, że rozmowy na Radzie Europejskiej będą dotyczyły m.in. Ukrainy i sytuacji na granicy z tym krajem.

polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie