Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Sejm zdecydował

Polska
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Sejm zdecydował
Polsat News
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu M. Morawieckiego. Sejm zdecydował

Sejm zdecydował, że rząd Mateusza Morawieckiego nie otrzyma wotum zaufania. Oznacza to, że dojdzie do realizacji drugiego kroku, w którym izba niższa zgłosi kandydata na premiera.

W poniedziałek po godzinie 10 Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose przed głosowaniem nad wotum zaufania dla jego rządu. 

Decyzja Sejmu ws. wotum zaufania dla M. Morawieckiego 

Po godzinie 16 posłowie zdecydowali o nieprzyznaniu jego rządowi wotum zaufania. Głosowało 456 osób. Za było 190 osób, przeciw 266, nikt się nie wstrzymał. Większość bezwzględna podczas tego głosowania wynosiła 229 posłów. 

 

Po ogłoszeniu wyników zebrani na sali posłowie opozycji zaczęli klaskać i wołać "Donald Tusk". Z kolei Mateusz Morawiecki wstał, ukłonił się i pokazał w stronę zebranych dwa palce w geście victorii. 

 

ZOBACZ: Exposé premiera Mateusza Morawieckiego. "Staję dzisiaj przed państwem z podniesionym czołem"

 

W związku z "niepowodzeniem" stworzenia rządu przez Morawieckiego, inicjatywa wskazania premiera przeszła w kompetencje Sejmu. 

 

- Sejm RP przystąpi teraz do wyboru prezesa Rady Ministrów. Zwołuję posiedzenie konwentu Seniorów w swoim gabinecie bezpośrednio po zakończeniu przerwy - powiedział po głosowaniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia i zarządził przerwę w obradach do godziny 17:15

Głosowanie na premiera. Drugi krok konstytucyjny

Podczas przerwy w tzw.  drugim konstytucyjnym kroku można zgłaszać kandydatury na premiera. Może to zrobić grupa co najmniej 46 posłów. Kluby KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy, razem mające większość 248 posłów, na kandydata na premiera zaproponują Donalda Tuska. Głosowanie nad wyborem premiera zaplanowane jest na godzinę 20. 

 

ZOBACZ: Expose premiera Morawieckiego. Posłanka KO Henryka Krzywonos odwróciła się do niego plecami

 

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 

Karolina Gawot / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie