Miliardy euro dla Polski z KPO. Decyzja ministrów finansów UE

Biznes
Miliardy euro dla Polski z KPO. Decyzja ministrów finansów UE
Polsat News
Minister finansów RP Andrzej Kosztowniak

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej zatwierdzili zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy. To oznacza, że Polska otrzyma 5 mld euro zaliczki, które pomogą w zreformowaniu sektora energetycznego.

- Najistotniejszą (dziś) informacją jest zamknięcie pewnego procesu dotyczącego KPO. Pragnę podziękować wszystkim, którzy byli przez te miesiące zaangażowani, a spinał to pan premier Mateusz Morawiecki. Możemy śmiało powiedzieć, że ponad 5 mld euro de facto jest w tym momencie zwalniane, możemy je już wykorzystywać - powiedział minister finansów RP Andrzej Kosztowniak.

 

- Trzeba jasno powiedzieć, że pieniądze z KPO już zostały zaangażowane. Część z tych pieniędzy będzie refinansowana. Tym samym Polska gospodarka dostanie kolejny zastrzyk finansowy - dodał.

 

Jak zaznaczył, Polska "w najbliższym czasie" będzie składać wnioski i środki trafią do naszego kraju "w ciągu najbliższych tygodni".

 

- Zaakceptowaliśmy 13 zmienionych Krajowych Planów na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO, red.) zaproponowanych przez państwa członkowskie - powiedziała Nadia Calviño podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów UE na Radzie do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Calviño jest ministrem finansów Hiszpanii, która pełni obecnie prezydencję w Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska zdecydowała. Rozmowy z Ukrainą, Mołdawią, Bośnią i Hercegowiną

 

Wśród złożonych projektów była też propozycja zmian w polskim Krajowym Planie Odbudowy. Modyfikacje dotyczyły dodania do KPO rozdziału dotyczącego programu REPowerEU, który ma zapewnić państwom Unii pełną niezależność od rosyjskich surowców energetycznych do 2030 r.

Bruksela. Do Polski trafi 5,1 mld euro

Dzięki dzisiejszej decyzji szefów resortów do Polski trafi 5,1 mld euro. Polska złożyła projekt zmian pod koniec sierpnia, ale wtedy pojawiły się informacje, że wniosek budził wątpliwości. W listopadzie propozycja zmian w KPO otrzymała zielone światło od Komisji Europejskiej.

 

W zmodyfikowanym KPO zaproponowano reformy, które przewidują usprawnienie procedur wydawania pozwoleń na odnawialne źródła energii oraz promowanie umiejętności ekologicznych. Fundusze zostaną przeznaczone na projekty energetyczne.

 

W przeciwieństwie do pełnej puli funduszy pieniądze z RePowerEU nie wymagają spełnienia tzw. kamieni milowych. W ich ramach Polska cały czas musi uporać się m.in z kwestiami praworządności i reformą wymiaru sprawiedliwości. Łącznie Polska może otrzymać z KPO 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek.

lmo/ / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie