Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa. Będą rozmowy o Ukrainie w Unii Europejskiej

Świat
Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa. Będą rozmowy o Ukrainie w Unii Europejskiej
X/@vonderleyen
Ursula von der Leyen z wizytą w Kijowie

Ursula von der Leyen przybyła z niespodziewaną wizytą do Kijowa. W czasie swojej wizyty przewodnicząca Komisji Europejskiej ma rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim na temat pomocy dla Ukrainy, a także o poczynaniach kraju dotyczących wejścia do Unii Europejskiej. "Jestem tu, aby omówić ścieżkę akcesji Ukrainy do UE" - potwierdziła von der Leyen na swoich mediach społecznościowych.

Ursula von der Leyen odwiedziła w sobotę Kijów. O jej wizycie informowała wcześniej agencja Reuters. Przewodnicząca KE potwierdziła ją dodając na swoim profilu zdjęcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.  

 

ZOBACZ: Bruksela. Donald Tusk spotkał się z Ursulą von der Leyen. "Polacy to dumni Europejczycy"


"Miło wrócić do Kijowa, podczas mojej szóstej wizyty w kraju w czasie wojny. Jestem tu, aby omówić ścieżkę akcesji Ukrainy do UE i wsparcie finansowe UE na rzecz odbudowy Ukrainy" - napisała. 

 


Dodała także, że przeprowadzi rozmowy dotyczące sankcji wobec Rosji.

Będą rozmawiać o Ukrainie w Unii Europejskiej

Wizyta von der Leyen nastąpiła na kilka dni przed raportem Unii Europejskiej dotyczącym postępów Ukrainy w staraniach o członkostwo. Środowy raport ma wyszczególnić postępy na takich płaszczyznach jak gospodarka czy prawo i być podstawą dla startu rozmów akcesyjnych. Te mają oficjalnie rozpocząć się w grudniu.  

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen w Kijowie. Ukraina po raz pierwszy obchodzi Dzień Europy


Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję wojny na jej terytorium. W grudniu 27 członków UE ma zebrać się na szczycie, aby zadecydować o ewentualnym zezwoleniu na rozpoczęcie negocjacji dotyczących wstąpienia kraju do wspólnoty. Rozpoczęcie procesu możliwe jest tylko po jednomyślnej decyzji wszystkich członków.


Zazwyczaj rozmowy w sprawie członkostwa kontynuowane są przez lata i wiążą się z wprowadzeniem wielu reform w zakresie prawa, polityki i gospodarki.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie