Komisja Europejska: E. Macron ma kandydata na miejsce Ursuli von der Leyen

Świat
Komisja Europejska: E. Macron ma kandydata na miejsce Ursuli von der Leyen
PAP/LUDOVIC MARIN
Emmanuel Macron ma swojego kandydata na stanowisko szefa Komisji Europejskiej

Prezydent Francji Emmanuel Macron rekomenduje kandydaturę byłego premiera Włoch Mario Draghiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ma być to plan, "by uratować Europę".

Włoska "La Repubblica" powołuje się na źródła dyplomatyczne w Paryżu i Brukseli. Rekomendację Emmanuela Macrona nazywane są "planem prezydenta Francji na uratowanie Europy".

 

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiały się spekulacje, jakoby lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk miał zamiar ubiegać się o urząd szefa Komisji Europejskiej, jednak były premier nie skomentował tych informacji. Kadencja obecnej przewodniczącej Ursuli von der Leyen kończy się w 2024 r. 

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski o Emmanuelu Macronie: Myślę, że naprawdę się zmienił

UE: Macron ma zastępca na miejsce Ursuli von der Leyen

Francuski przywódca miał przedstawić propozycję kandydatury Mario Draghiego kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi. Kluczowe znaczenie będzie miało jednak stanowisko obecnej premier Włoch Giorgii Meloni

 

"La Republica" podkreśla, że Macron w 2019 r. przedstawił kandydaturę Ursuli von der Leyen na urząd przewodniczącej Komisji Europejskiej, dzięki czemu udało się wyjść z paraliżu decyzyjnego w tej sprawie. Teraz prezydent Francji chce znów odegrać podobną rolę i proponuje powierzenie kierowania KE Draghiemu.

 

ZOBACZ: Premier Włoch Mario Draghi złożył dymisję na ręce prezydenta

 

Doniesienia dziennika "La Repubblica" są szeroko komentowane we Włoszech. Pozytywnie o propozycji tej kandydatury wypowiadają się politycy centrolewicy. 

 

- Mario Draghi potrafił lepiej niż ktokolwiek inny z jasnością wypowiadać się o tym, jak tragiczna i jak ważna jest obecna faza w historii Europy - stwierdził deputowany centrolewicy Riccardo Magi. Przypomniał, że Draghi krytykował "niezdolność do stawiania czoła wielkim wyzwaniom geopolitycznym i dla bezpieczeństwa".

Kim jest Mario Draghi?

76-letni Mario Draghi to były prezes Banku Włoch, prezes Europejskiego Banku Centralnego w latach 2011-2019, szef włoskiego rządu zgody narodowej w latach 2021-2022, powołanego w szczycie pandemii COVID-19.

mak/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie