Wołodymyr Zełenski o Emmanuelu Macronie: Myślę, że naprawdę się zmienił

Świat
Wołodymyr Zełenski o Emmanuelu Macronie: Myślę, że naprawdę się zmienił
PAP/EPA/Sarah Meyssonnier / POOL
Prezydent Wołodymyr Zełenski skomentował postawę Emmanuela Macrona

"Myślę, że tym razem się zmienił i to zmienił się naprawdę" - powiedział Wołodymyr Zełenski o Emmanuelu Macronie w rozmowie z dziennikiem "Le Figaro". Prezydent Ukrainy stwierdził, że Francuz "otworzył drzwi dla dostaw czołgów". Zełenski spotykał się w Paryżu z Emmanuelem Macronem oraz Olafem Scholzem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zapytany o to, czy Emmanuel Macron zmienił się od czasu, gdy udzielał kontrowersyjnych wypowiedzi na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Francuski polityk mówił w czerwcu, że ważne, by Rosja "nie została upokorzona", tak, aby po zakończeniu inwazji możliwe było "znalezienie dyplomatycznych rozwiązań" . Takie stanowisko nie podobało się stronie ukraińskiej. Ponadto Macron kilkukrotnie rozmawiał z rosyjskim przywódcą. 

 

"Myślę, że zmienił się i tym razem zmienił się naprawdę" - powiedział Zełenski dla "Le Figaro".

 

ZOBACZ: Papież Franciszek jest gotowy do spotkania z Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem

 

"W końcu to on utorował drogę do dostawy czołgów. Poparł także członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej". Myślę, że to był prawdziwy sygnał - powiedział prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski w Paryżu. Spotka się z Macronem i Scholzem

W środę około godz. 22 samolot z prezydentem Ukrainy wylądował na paryskim lotnisku. Kilkadziesiąt minut później Zełenski spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. 

 

ZOBACZ: USA. Joe Biden: Inwazja Putina jest dla USA i świata epokowym testem

 

Wcześniej Wołodymyr Zełenski odwiedził Londyn, gdzie spotkał sie z premierem Rishim Sunakiem, wygłosił przemówienie w parlamencie oraz był na audiencji u króla Karola III w Pałacu Buckingham. 

 

W czwartek prezydent Ukrainy weźmie udział w szczycie przywódców krajów unijnych w Brukseli, gdzie zabierze głos. Reuters informuje, że Zełenski ma zwrócić się z prośbą o kolejne dostawy broni i szybką ścieżkę akcesyjną Ukrainy do Unii Europejskiej. 

 

dsk / polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie