Trump ostro o wizycie Macrona w Chinach. Mówił o "całowaniu w d..."

Świat
Trump ostro o wizycie Macrona w Chinach. Mówił o "całowaniu w d..."
PAP/EPA/XINHUA / Huang Jingwen

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował wizytę Emmanuela Macrona w Chinach. W wywiadzie dla Fox News ocenił, że francuski prezydent "całował przywódcę Chin w d...". Trump pochwalił także intelekt Xi Jinpinga oraz Władimira Putina. - Wokół nas wali się świat, a Stany Zjednoczone nie mają nic do powiedzenia - ocenił.

Prezydent Francji Emmanuel Macron udał się do Pekinu, by spotkać się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jingpingiem. Podczas wizyty francuski przywódca wezwał kraje Unii Europejskiej do zmniejszenia zależności od Stanów Zjednoczonych. Ostrzegł także przed kryzysem związanym z Tajwanem, któremu "rytm nadają Amerykanie, a Chińczycy przesadzają ze swoją reakcją".

 

Na słowa Emmanuela Macrona w wywiadzie dla Fox News zareagował były prezydent USA Donald Trump. - Mój przyjaciel Macron jest w Chinach i całuje Xi Jinpinga w d... - ocenił amerykański polityk i biznesmen.

 

ZOBACZ: USA. Były prezydent Donald Trump stawił się w sądzie. Usłyszał zarzuty

 

Komentarz Donalda Trumpa został zauważony przez Pałac Elizejski. Jeden z wysoko postanowionych francuskich dyplomatów nazywał słowa Trumpa "plugawymi" i przywołał jego własne pochlebne komentarze pod adresem Xi Jingpinga.

 

- Nie będę odnosił się do uwag Donalda Trumpa - stwierdził Emmanuel Macron, cytowany przez agencję Reutera.

Donald Trump chwali Xi Jinpinga. "Mieliśmy wspaniałe relacje"

Podczas wywiadu prowadzonego przez Tuckera Carlsona, Donald Trump wyrażał się w superlatywach o samym Xi Jingpingu. Pochwalił "intelekt najwyższych lotów" chińskiego prezydenta, który ma górować nad zdolnościami intelektualnymi prezydenta Joe Bidena.

 

- Prezydent Xi to błyskotliwy człowiek. Jeśli szukałbyś w całym Hollywood kogoś, kto mógłby zagrać rolę prezydenta Xi, nie znalazłbyś nikogo takiego. Ten wygląd, ten mózg, wszystko. Mieliśmy wspaniałe relacje - mówił Trump.

Były prezydent USA o Putinie: Bardzo mądry, ale ma zły rok

Były prezydent USA zabrał także głos w sprawie rosyjskiego przywódcy. - Putin? Bardzo mądry. Owszem, ma prawdopodobnie zły rok - dodał Donald Trump, krytykując jednocześnie zaangażowanie USA w wojnę na Ukrainie.

 

Polityk stwierdził, że Ameryka obecnie "nie jest gotowa, by walczyć", a Ukraina nie ma szans wygrać wojny bez jej pomocy. - Odbudowałem nasze wojsko: nowe samoloty, nowe czołgi, nowe wszystko. Oni wzięli to wojsko, które odbudowałem, i oddali to wszystko Ukrainie - powiedział Donald Trump.

jkm/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie