Europejska Agencja Leków ostrzega przed preparatami z pseudofedryną. Wykryto nowe skutki uboczne

Biznes
Europejska Agencja Leków ostrzega przed preparatami z pseudofedryną. Wykryto nowe skutki uboczne
Zdjęcie ilustracyjne / PxHere
Europejska Agencja Leków ostrzega pacjentów przed skutkami ubocznymi stosowania pseudofedryny

Europejska Agencja Leków wydała ostrzeżenia w związku z psuedofedryną - popularną substancją, stosowną w wielu lekach na przeziębienie. Agencja ostrzega, że jej stosowanie może się wiązać ze skutkami ubocznymi, o których nie było wiadomo wcześniej.

Komitet ds. bezpieczeństwa EAL opublikował nowe zalecenia dotyczące stosowania leków zawierających pseudoefedrynę w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia dwóch poważnych dolegliwości neurologicznych: zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) oraz zespołu odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS). 

Pseudofedryna. Nowe ostrzeżenia Europejskiej Agencji Leków

Są to rzadkie schorzenia, które mogą wiązać się ze zmniejszonym dopływem krwi do mózgu, potencjalnie powodując poważne, zagrażające życiu powikłania.

 

W związku z tym leków zawierających pseudoefedrynę nie powinno się stosować u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, które jest nie leczone lub oporne na leczenie, a także u osób cierpiących na nagłą lub przewlekłą (długotrwałą) chorobę nerek lub ich niewydolność. 

 

ZOBACZ: Leki przeciwbólowe z papieru? Tak, to możliwe!

 

Agencja zaleca także, aby "pracownicy służby zdrowia doradzili pacjentom natychmiastowe zaprzestanie stosowania tych leków i zgłoszenie się na leczenie, jeśli wystąpią u nich objawy PRES lub RCVS, takie jak silny i nagły ból głowy, nudności, wymioty, splątanie, drgawki i zaburzenia widzenia".

Gdzie stosowana jest pseudofedryna?

Pseudofedryna to substancja aktywna obecna w wielu lekach na przeziębienie dostępnych zarówno na receptę jak i bez. Lekarze przepisują ją na zapalenie górnych dróg oddechowych

 

Działa poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych znajdujących się w błonie śluzowej nosa, powoduje też rozszerzanie oskrzeli. Pomaga zmniejszyć objawy kataru, łagodzi ból gardła i ułatwia oddychanie. 

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w wystawianiu recept. Konieczne badanie i ocena wpływu leku na pacjenta

 

Substancje stosuje się też przy dolegliwościach wywołanych przeziębieniem, a także katarem siennym, zapaleniem zatok czy alergią.

 

Od teraz ulotki dołączane do leków z pseudofedryną mają zawierać informacje o możliwych zagrożeniach związanych z zachorowaniem na PRES i RCVS. Obecne ostrzeżenia dotyczyły ryzyka niedokrwienia układu sercowo-naczyniowego i naczyń mózgowych.​

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie