Lek na ból gardła wycofany z obrotu. GIF wydał komunikat

Polska
Lek na ból gardła wycofany z obrotu. GIF wydał komunikat
Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przeprowadził kontrolę jakości leku Faringan. Są to tabletki do ssania, które stosuje się m.in. na zapalenie gardła. Okazało się, że produkt nie spełnia określonych norm z uwagi na wykryte w nim nieznane zanieczyszczenia.

Zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce Faringan to lek bez recepty przeznaczony dla osób zmagających się z stanami zapalnymi błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła.

 

Preparat stosowany jest w leczeniu miejscowym zapalenia jamy ustnej, aft, zapalenia gardła oraz dziąseł. Działa przeciwbakteryjnie oraz miejscowo znieczulająco. 

 

Głowny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował się wycofać z obrotu następujące partie leku:

 

Faringan, (Chlorhexidini dihydrochloridum + Benzocainum), tabletki do ssania, 5 mg + 1,5 mg: opakowanie 10 tabletek, GTIN 05909991486259, opakowanie 18 tabletek, GTIN 05909991486228, opakowanie 20 tabletek, GTIN 05909991486242, opakowanie 27 tabletek, GTIN 05909991486235, podmiot odpowiedzialny: SOLINEA sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Ciecierzynie.

 

Faringan - przyczyny wycofania z obrotu

Jak poinformowano w komunikacie, GIF otrzymał protokół z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Leków na przekazanej przez podmiot odpowiedzialny próbie produktu leczniczego (pochodzącej z serii numer 0471222, termin ważności 12.2024), w którym wskazane zostało, że produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymaga jakościowych.

 

Jak podano, lek został wycofany "z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru Zawartość benzokainy, substancje pokrewne benzokainy dla pojedynczego nieznanego zanieczyszczenia i sumy zanieczyszczeń oraz w zakresie parametru odporność tabletek na ścieranie". 

 

ZOBACZ: Sprzedaż leku przeciwgorączkowego dla dzieci wstrzymana

 

"Weryfikacja danych dotyczących obrotu wskazanym powyżej produktem leczniczym dokonana z wykorzystaniem Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotem Produktami Leczniczymi wykazała, że obrót ten prowadzony jest na obszarze całego kraju. Decyzja o wstrzymaniu obrotu tym produktem powinna zatem odnosić się do obszaru całego kraju" - podkreślił organ. 

aas/ / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie