Władimir Putin z zagranicznymi wizytami. "Drogi przyjaciel"

Świat Bartosz Treder / polsatnews.pl
Władimir Putin z zagranicznymi wizytami. "Drogi przyjaciel"
Ministerstwo Spraw Zagranicznych PAP/EPA/SERGEI SAVOSTYANOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Wladimir Putin opuścił Rosję.

Władimir Putin zakończył wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a drugim przystankiem w podróży prezydenta Rosji jest Arabia Saudyjska. W obu krajach polityka witano ze wszystkimi honorami. Nie ratyfikowały one Traktatu Rzymskiego, a co za tym idzie - nie obowiązuje ich wydany wiosną przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakaz aresztowania Putina.

W środę władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przywitały Władimira Putina artyleryjskimi salwami na jego cześć, przejazdem luksusową limuzyną z lotniska oraz rosyjską flagą wykonywaną przez samoloty w powietrzu.

Rosyjski przywódca poza krajem. "Drogi przyjaciel"

Dyktator podczas lotu z Moskwy do Abu Zabi był transportowany w eskorcie cztery myśliwców Su-35S, wyposażonych w bronie różnych klas. Stojący na czele ZEA prezydent Mohamed bin Zayed Al Nahyan nazwał Władimira Putina "drogim przyjacielem".

 

ZOBACZ: Dramatyczne chwile na pokładzie samolotu do Dubaju. 14 osób rannych po silnych turbulencjach

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie są uważane za jednego z głównych partnerów gospodarczych Rosji. Zarówno ZEA, jak i Arabia Saudyjska, nie ratyfikowały Traktatu Rzymskiego, a co za tym idzie nie znajdują się pod jurysdykcją Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, który wiosną w 2023 roku wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku z popełnieniem przez Rosję zbrodni wojennych w Ukrainie. 

Putin z zagranicznymi wizytami. Będzie prowadził negocjacje

Wizyta rosyjskiego prezydenta w Abu Zabi zbiegła się w czasie z rozmowami na temat ograniczenia zużycia paliw kopalnych na szczycie COP28.

 

Następnie Putin udał się do Rijad - stolicy Arabii Saudyjskiej. 

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski odwołał wystąpienie przed Senatem USA. W tle miliardy dolarów

 

- Władimir Putin będzie przede wszystkim prowadził negocjacje z księciem koronnym Arabii Saudyjskiej - przekazał doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

 

Głównym celem wizyty Putina w Rijad ma być wzmocnienie współpracy między strategicznymi producentami ropy naftowej.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie