Wołodymyr Zełenski odwołał wystąpienie przed Senatem USA. W tle miliardy dolarów

Świat
Wołodymyr Zełenski odwołał wystąpienie przed Senatem USA. W tle miliardy dolarów
@Zelenskiy w mediach społecznościowych
Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Kongresie USA we wrześniu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w ostatniej chwili spotkanie z przedstawicielami amerykańskiego Senatu. Przywódca Ukrainy miał opowiedzieć politykom o sytuacji na froncie w Ukrainie i jednocześnie powalczyć o miliardy dolarów pomocy dla wojska.

Do spotkania miało dojść we wtorek, a spiker Senatu Chuck Schumer nie potrafił podać przyczyny odwołania planowanego połączenia wideo. - Coś wydarzyło się w ostatniej chwili - powiedział senator Chuck Schumer bez dalszych wyjaśnień.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zła wiadomość dla Kijowa. Biały Dom ostrzega

 

Zaledwie kilka godzin wcześniej szef Kancelarii Prezydenta Zełenskiego Andrij Jermak powiedział, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina stoi przed dużym ryzykiem porażki. - Będzie niezwykle trudno utrzymać te same pozycje, a ludziom będzie trudno przetrwać - powiedział Jermak w Instytucie Pokoju Stanów Zjednoczonych.

 

Ambasada Ukrainy w Waszyngtonie nie skomentowała nieobecności Zełenskiego. Na spotkaniu prezydent Ukrainy miał opowiedzieć amerykańskim politykom o sytuacji na ukraińskim froncie.

USA. Wołodymyr Zełenski odwołał wystąpienie przed Senatem

W USA trwa dyskusja na temat możliwości przekazania kolejnych funduszy Kijowowi. W październiku Biały Dom zwrócił się do Kongresu, by ten wyraził zgodę na finansowanie pakietu pomocowego o wartości 106 mld dolarów. Z tej kwoty Ukraina miała otrzymać 61 mld dolarów, głównie na kupno broni w USA. Kolejne 14 mld dolarów ma otrzymać Izrael, a reszta funduszy ma zostać wydana m.in. na ochronę amerykańskich granic.

 

Ukraina prognozuje, że w przyszłym roku jej deficyt budżetowy przekroczy 43 mld dolarów.

Biały Dom: Nie mamy już czasu i pieniędzy

Biały Dom o fundusze zwrócił się w październiku, jednak w Kongresie wciąż trwają spory wokół pomocy, a politycy są dalecy od osiągnięcia kompromisu.

 

W poniedziałek w liście do kongresmenów Shalanda Young, dyrektor ds. Budżetu w Białym Domu, napisała, że administracja: "nie ma już czasu i pieniędzy" i potrzebuje kolejnych środków na pomoc Ukrainie.

 

Ostrzegła, że brak zatwierdzenia przez Kongres większej pomocy wojskowej dla Ukrainy przed końcem roku "zepchnie na kolana" naród w walce z Rosją i że nie ma już "magicznej puli funduszy", z której można by czerpać.

lmo/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie