Tatry Wysokie. Sceny jak z bieguna północnego. Nagranie hitem sieci

Świat
Tatry Wysokie. Sceny jak z bieguna północnego. Nagranie hitem sieci
Flickr/Damian Czy/Instagram
Zima zaatakowała Słowację

Zima zaatakowała z pełną mocą. Śniegu dosypało szczególnie w południowej części Polski oraz w górach. Ekstremalne warunki pogodowe zaskoczyły także Słowaków. Nagranie, na którym mężczyzna odśnieża zasypane schronisko w Tatrach Wysokich stało się hitem w internecie.

Wyjątkowo śnieżna pogoda przyniosła w Tatrach grubą pokrywę białego puchu. Najtrudniejsze warunki panują w najwyższych partiach gór. Pokazują to nagrania opublikowane w mediach społecznościowych. Zwłaszcza po słowackiej stronie Tatr jest bardzo dużo śniegu.

 

Na jednym z filmów, udostępnionym w mediach społecznościowych, widać człowieka, który energicznie odśnieża budynek. Hałda śniegu sięga aż dachu.

 

Nagranie pochodzi z Wysokich Tatra a mężczyzna to pracownik schroniska "Zbójnicka Chata".

 

"Nadeszła zima! Zespół jest gotowy na 125 proc.! A jak u was?" - napisano pod postem.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TATRY 🇸🇰🇵🇱 (@tatry_official)

 

W Tatrzańskim Parku Narodowym ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak poinformowały służby, na Kasprowym Wierchu leży 76 cm śniegu, a temperatura na szczycie we wtorek rano wynosiła minus 10 stopni Celsjusza. Dodano, że w Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży metr śniegu.

 

"Apelujemy o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ stawy dopiero zamarzają. Tafla lodu w wielu miejscach jest bardzo cienka i z łatwością może się załamać" - ostrzeżono w komunikacie turystycznym TPN.

Atak zimy. Ostrzeżenia o silnym mrozie

W związku z atakiem zimy, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla dziewięciu województw. Ostrzeżono przed mgłą intensywnie osadzającą szadź, opadami marznącymi oraz silnym mrozem.

 

Alerty pierwszego stopnia wydano dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz południowych terenów województwa mazowieckiego i lubelskiego.

 

Dla dwóch powiatów województwa małopolskiego (nowotarskiego i tatrzańskiego) wydano alerty pierwszego stopnia ostrzegające przed silnym mrozem. W nocy temperatura może spaść do minus 13 stopni Celsjusza, lokalnie nawet do -15 stopni Celsjusza. 

 

ZOBACZ: Wenecja. Turyści doprowadzili do wywrócenia gondoli. Chcieli zrobić lepsze zdjęcia

 

Dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i wschodniej części województwa wielkopolskiego wydano alerty pierwszego stopnia ostrzegające przed opadami marznącymi.

 

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Michał Blus / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie