Unia Europejska ostrzega. W okresie świątecznym istnieje ryzyko ataków

Świat
Unia Europejska ostrzega. W okresie świątecznym istnieje ryzyko ataków
AP/Michael Probst
Komisarz ds. spraw wewnętrznych Ylva Johansson

- W nadchodzącym okresie świątecznym ryzyko ataków w krajach Unii Europejskiej jest ogromne - powiedziała komisarz ds. spraw wewnętrznych UE Ylva Johansson. Jak dodała, jest to spowodowane polaryzacją społeczeństwa w wyniku wojny Izraela z Hamasem. Polityk przekazała, że Unia udostępniła 30 mln euro (około 130 mln złotych) na zwiększenie bezpieczeństwa.

Komisarz ds. spraw wewnętrznych Ylva Johansson przekazała, że "istnieje ogromne ryzyko ataków w Unii Europejskiej w nadchodzącym okresie świątecznym". - Polaryzacja społeczeństwa spowodowana wojną między Izraelem a Hamasem zwiększa ryzyko aktów przemocy - dodała przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej.

 

Johansson poinformowała, że UE udostępniła dodatkowe 30 mln euro (około 130 mln złotych) na cele związane z bezpieczeństwem. Polityk nie sprecyzowała, czy za tą decyzją stoją jakieś konkretne zagrożenia.

 

ZOBACZ: Warszawa. Atak nożownika w szkole. Ranny uczeń

 

Podobne ostrzeżenie wystosowała niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Stwierdziła, że UE musi uważnie śledzić zagrożenia i propagandę, ponieważ istnieje wysokie "ryzyko dalszej radykalizacji ataków".

Bezpieczeństwo obywateli UE. We Francji zginął niemiecki turysta

Wiele krajów europejskich odnotowało wzrost liczby przestępstw z nienawiści, odkąd Hamas zaatakował Izrael. W sobotę, w Paryżu, doszło do ataku nożownika. Zginął 23-letni niemiecki turysta, a jego dziewczyna i Brytyjczyk zostali ranni.

 

ZOBACZ: Francja: Nożownik zaatakował w centrum Paryża. Nie żyje jedna osoba

 

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin powiedział dziennikarzom, że policjanci aresztowali 26-letniego mężczyznę. Jest obywatelem Francji.

 

W 2016 roku podejrzany został skazany na cztery lata więzienia za planowanie ataku i znajdował się na liście obserwacyjnej francuskich służb bezpieczeństwa. Dziennikarzom przekazano także, że mężczyzna miał zaburzenia psychiczne.

 

Policji powiedział, że jest zdenerwowany sytuacją w Gazie oraz tym, że "w Afganistanie i Palestynie umiera tak wielu muzułmanów".

Planował atak na jarmark w Niemczech

Szef niemieckiego wywiadu krajowego we wschodnim kraju związkowym Turyngia Stephan Kramer, ostrzegł przed "znacznym potencjałem zagrożenia" ze strony sympatyków Hamasu. Jak zaznaczył, do ataków może dojść nie tylko podczas trwania jarmarków bożonarodzeniowych, ale także w trakcie ważnych wydarzeń sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie w Paryżu i Euro 2024.

 

Tydzień temu lokalne służby w Dolnej Saksonii ujęły 20-letniego mężczyznę, który planował przeprowadzić atak na jarmarku bożonarodzeniowym w Hanowerze. Miał kierować się chęcią wsparcia tzw. Państwa Islamskiego.

 

Młody mężczyzna został zatrzymany we wtorek w Helmstedt i przebywa w areszcie policyjnym. Według stacji telewizyjnej NDR jest Irakijczykiem, a mieszkał w Saksonii-Anhalt.

mbl / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie