Mróz dosłownie rozleje się nad całą Polską. Czym zaskoczy poniedziałek?

Polska
Mróz dosłownie rozleje się nad całą Polską. Czym zaskoczy poniedziałek?
Pixabay/cocoparisienne/WXCHARTS, opracowanie własne
Zimna pogoda nad Polską

Zima może mieć wiele różnych oblicz, jednak najczęściej kojarzymy ją jako mroźną i obfitującą w śnieg porę roku. Dokładnie taki będzie poniedziałek. Nad większością kraju mamy już pokaźną pokrywę śnieżną, a dzisiaj słupki rtęci pokażą wartości, jakich od dawna nie było na termometrach.

Jaka pogoda w poniedziałek, 04.12.23 rano?

Będzie bardzo zimno! Nad Polską południową pogodę zdominuje silny mróz, który może osiągnąć nawet 15 stopni na minusie. Najchłodniej będzie na Górnym Śląsku i w Małopolsce, choć zarówno na Opolszczyźnie, jak i na Dolnym Śląsku i ziemi świętokrzyskiej warto ubrać się bardzo ciepło.

 

Termika na poniedziałek ranoTwojaPogoda
Termika na poniedziałek rano

 

W Polsce centralnej i północnej termika o wiele bardziej przyjazna, zbliżona do 3-5 stopni poniżej zera. Nie spodziewamy się, by rano wystąpiły nad Polską opady śniegu. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że w wielu rejonach przywita nas piękna, słoneczna aura. Największe szanse na rozpogodzenia mają mieszkańcy:


- Dolnego Śląska,


- Opolszczyzny,


- Górnego Śląska,


- Małopolski,


- Podkarpacia,


- ziemi lubuskiej,


- Warmii i Mazur. 

 

W pozostałych częściach kraju nieco więcej chmur jednak z biegiem czasu i tam na kilka chwil może zameldować się słońce. Uwaga! IMGW wydał ostrzeżenia meteo dla części Karpat. Prognozowane bardzo niskie temperatury oraz lokalne zawieje śnieżne!

 

Ostrzeżenia pogodoweIMGW
Ostrzeżenia pogodowe

Jaka pogoda w poniedziałek, 04.12.23 w południe?

W całym kraju utrzyma się mróz, choć termika będzie nieco bardziej przyjazna, niż w godzinach porannych. Przewidujemy, że wczesnym popołudniem nad Polską będzie można wyróżnić dwie strefy termiczne: chłodną (z temperaturami zbliżonymi do -2 stopni Celsjusza) oraz zimną, gdzie słupki rtęci spadną nawet do -6 kresek. Zaznaczyliśmy je na poniższej mapie:

 

Termika na popołudniemapy.meteo.pl (UM, 1,5 km), opracowanie własne
Termika na popołudnie


W praktyce oznacza to, że najcieplej będzie na ziemi lubuskiej, w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Kaszubach oraz na Warmii i Mazurach. W pozostałych regionach mróz wciąż będzie się dawał we znaki.

 

ZOBACZ: Monachium: Samolot pokonany przez śnieg. Przewrócił się na lotnisku


Rozpogodzenia możliwe praktycznie w całym pasie południowym i zachodnim. Przewidujemy, że chmury utrzymają się tylko na północ od naniesionej przez nas na mapę linii:

 

Zachmurzenie nad Polskąmapy.meteo.pl (UM, 1,5 km), opracowanie własne
Zachmurzenie nad Polską

Jaka pogoda w poniedziałek, 04.12.23 wieczorem?

Przed nami kolejna mroźna noc! Spodziewamy się, że najchłodniej będzie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie – tam krótko po zachodzie słońca termometry wskażą -9 stopni Celsjusza. Zimno będzie też w województwie świętokrzyskim, śląskim i w Małopolsce. Tam możliwe 6-7 kresek na minusie. Podobne wartości na Pomorzu Zachodnim. 

 

ZOBACZ: Złotoryja. Jechał nieodśnieżonym autem. Dostał trzy tysiące mandatu


Najcieplej będzie na ziemi lubuskiej i na Dolnym Śląsku. W tych częściach Polski -2 stopnie Celsjusza. Piękne, bezchmurne niebo zdominuje większość kraju. Chmury utrzymają się tylko:


- na Pomorzu Gdańskim,


- na Warmii i Mazurach,


- na Podlasiu,


- w centralnej i wschodniej części Mazowsza. 

 

Co dalej z pogodą? W najbliższych dniach wciąż będzie mroźno, zwłaszcza na południu, jednak w ciągu kilkudziesięciu godzin dojdzie do wielkiego starcia dwóch mas powietrza nad Polską: ciepłego z zachodu i zimnego z północnego wschodu.

 

Prognoza pogodyWXCHARTS, opracowanie własne
Prognoza pogody


Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że ciepło dosłownie wymiecie znad Polski cały chłód, a wraz z nim także i śnieg. Dziś nie jest to już takie pewne – zwłaszcza na prawo od linii Wisły. Pokazuje to jednocześnie, jak trudno przewidzieć pogodę nawet w tak krótkim horyzoncie czasowym, jak 48-72 godziny. O szczegółach będziemy informować w kolejnych newsach! 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie