Warszawa: 99 proc. rabatu dla Kościoła. Rafał Trzaskowski zmienia decyzję

Polska
Warszawa: 99 proc. rabatu dla Kościoła. Rafał Trzaskowski zmienia decyzję
PAP/Szymon Pulcyn
Rafał Trzaskowski zareagował na doniesienia o bonifikacie, jaką ratusz chciał udzielić warszawskiej kurii

Warszawska kuria dostała od miasta działkę, mimo protestów radnych. Ci chcieli, by powstała tam szkoła. Co więcej, na grunt warty ponad 30 mln złotych archidiecezja dostała 99 proc. bonifikatę. Kiedy sprawa stała się głośna, Rafał Trzaskowski zmienił decyzję. Dodał jednak, że "umów należy dotrzymywać".

W 2018 roku kuria warszawska otrzymała od miasta działkę na Odolanach, która miała być rekompensatą za grunty odebrane Kościołowi po wojnie. Na decyzję zgodziła się Rada Warszawy. Problem w tym, że wcześniej na tej działce miała powstać szkoła. Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza".

 

- Na Odolanach mieszkają w większości ludzie młodzi. Jest tam bardzo duże zapotrzebowanie na szkoły - mówiła dziennikowi radna Aneta Skubida. W 2020 roku wiceprezydent Warszawy Renata Kazanowska przyznała rację radnym z Woli (której częścią są Odolany) i wskazała, że uchwała rady o przekazaniu gruntu kurii nie może być wykonana, ponieważ jest wcześniejsze decyzja o lokalizacji szkoły.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski mówił o cykliczności Marszu Niepodległości. Burza w sieci

 

Ponadto w 2022 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję ratusza, by działkę otrzymał Kościół. Sprawą ponownie musiał zająć się ratusz. W drugim podejściu decyzja podziała nie została uchylona. Została podjęta między innymi na podstawie opinii miejskiego biura architektury.

Warszawa: Bonifikata dla kurii i zmiana decyzji

Pod koniec listopada wiceprezydent Tomasz Bratek podpisał zarządzenie o oddaniu kurii wydzielonego terenu w wieczyste użytkowanie. Działka ma pół hektara i ratusz wycenił ją na 36,1 mln złotych. Warszawska kuria otrzymała 99 proc. bonifikatę od pierwszej opłaty i opłat rocznych. Ostatecznie więc archidiecezja musiała zapłacić jednorazowo nieco ponad pięć tysięcy złotych i około tysiąca rocznie.

 

ZOBACZ: Warszawa: Rafał Trzaskowski ostrzega organizatorów manifestacji. Chodzi o skandaliczne transparenty

 

Kiedy sprawa nabrała rozgłosu, stanowisko zajął prezydent Rafał Trzaskowski. "Umów należy dotrzymywać, ale należy też określić priorytety. Na dziś na Odolanach ważniejsza jest szkoła" - napisał na platformie X.

 

Jak dodał, "dopóki nie określimy jej miejsca na tej lub innej działce (z pewnością nowy zarząd PKP i wojewoda będzie bardziej odpowiedzialny), żadne przekazywanie działki na cele kultu nie będzie możliwe". "Zarządzenie zostanie uchylone" - podsumował.

 

Trzaskowski wspomniał o zarządzie PKP, ponieważ część okolicznych działek potrzebnych do budowy szkoły, należy do kolei.

jk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie