Niemcy: Szykowali zamachy na jarmarki świąteczne. Dwóch nastolatków wśród pojmanych

Świat Bartosz Treder / wka / polsatnews.pl
Niemcy: Szykowali zamachy na jarmarki świąteczne. Dwóch nastolatków wśród pojmanych
City-Gemeinschaft Hannover
Jarmark bożonarodzeniowy w Hanowerze.

Chcieli zasiać terror na bożonarodzeniowych jarmarkach. W ręce niemieckiej policji wpadli 20-latek oraz dwóch nastolatków. Jak ustalono, planowali przeprowadzić zamachy w Hanowerze oraz Kolonii. Nieletni działali niezależnie od dorosłego mężczyzny, jednak media w RFN podają, że wszyscy cechują się skrajnymi poglądami islamistycznymi.

Lokalne służby w Dolnej Saksonii ujęły 20-letniego mężczyznę, który planował przeprowadzić atak terrorystyczny na jarmarku bożonarodzeniowym w Hanowerze. Miał kierować się chęcią wsparcia tzw. Państwa Islamskiego.

 

ZOBACZ: Pszczyna: Strzelanina z udziałem policjantów. Ranny jeden z napastników

 

Młody mężczyzna został zatrzymany we wtorek w Helmstedt we wtorek i przebywa w areszcie policyjnym. Według stacji telewizyjnej NDR jest Irakijczykiem, a mieszkał w Saksonii-Anhalt.

Niemcy: Jarmarki celem ataków. Zamachy planowali nawet nastolatkowie

To kolejna udana akcja niemieckiej policji udaremniająca próbę zamachu terrorystycznego. Również we wtorek w ręce służb wpadło dwóch islamistów mających 15 i 16 lat. Planowali zaatakować jarmark bożonarodzeniowy w Kolonii.

 

Sąd w Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii zdecydował w środę, by aresztować nastolatków pod zarzutem planowania i przygotowywania aktu terroru. Według informacji lokalnych mediów, nastolatkowie - w imię islamistycznych idei - chcieli użyć ciężarówki lub samodzielnie wykonanych materiałów wybuchowych.

 

ZOBACZ: Samolot Ławrowa nie mógł przelecieć nad Bułgarią. Zacharowa: Złośliwość rusofobów

 

Herbert Reul, szef MSW Nadrenii Północnej-Westfalii stwierdził, że zamachowcy przygotowali "bardzo konkretny plan ataku na jarmark bożonarodzeniowy". W środę Federalny Urząd Ochrony Konstytucji ostrzegł przed coraz większą groźbą ataków islamistycznych w Niemczech w związku z wojną na Bliskim Wschodzie.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie