Miasto w Europie najdroższym miejscem do życia na świecie w 2023 roku

Biznes Bartosz Treder / polsatnews.pl / CNN
Miasto w Europie najdroższym miejscem do życia na świecie w 2023 roku
Wikimedia commons/Thomas Wolf
Zurych i Singapur zostały najdroższymi miastami do życia w 2023 roku.

Opublikowano najnowszy ranking dotyczący kosztów życia na świecie. Analitycy przeanalizowali dane z 173 miast i wskazali, gdzie było najdrożej, a gdzie najtaniej w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce znalazły się cztery europejskie miasta.

Firma Economist Intelligence Unit (EIU) stworzyła ranking najdroższych miast świata. Singapur ex aequo z Zurychem zajęły w zestawieniu pierwsze miejsce. To kolejna edycja z rzędu, gdzie Singapur znajduje się na czele listy. O wzroście szwajcarskiej metropolii zdecydowały kombinacje wysokiego kursu franka szwajcarskiego oraz związanych z nim wysokich cen artykułów spożywczych, AGD i kosztów rekreacji.

 

ZOBACZ: Lewica w rządzie Donalda Tuska. Znamy nazwiska ministrów i wiceministrów

 

Eksperci publikujący raport wskazali, że średnie koszty utrzymania na świecie wzrosły w tym roku o 7,4 proc. Najszybciej rosły ceny artykułów spożywczych. Jest to wynik mniejszy niż wzrost wynoszący 8,1 proc. odnotowany w tym samym badaniu w 2022 roku. Analitycy porównali ceny ponad 200 produktów i usług w 173 metropoliach.

Ranking najdroższych miast świata. Ceny na świecie nadal rosną

Trzecie miejsce w zestawieniu zajął Nowy Jork ex aequo z Genewą. W zeszłym roku amerykańska metropolia zajmowała pierwsze miejsce razem z Singapurem. W tym roku ceny wzrosły tam o 1,9 proc, zrównując się z utrzymaniem w Genewie. 

 

ZOBACZ: Nowy Jork: Propalestyńscy demonstranci zakłócali uroczystość zapalenia choinkowych światełek

 

Na piątym miejscu rankingu jest Hongkong, będąc jedynym chińskim miastem znajdującym się w pierwszej dziesiątce. Tuż za Hongkongiem uplasowało się Los Angeles, a siódmą pozycję zdobył Paryż.

 

Tel Awiw i Kopenhaga zakwalifikowały się wspólnie na ósmym miejscu zestawienia. Istotnym elementem pozycji izraelskiego miasta jest fakt, że ranking tworzony był na podstawie danych zebranych przed eskalacją konfliktu izraelsko-palestyńskiego w październiku 2023 roku. Pierwszą dziesiątkę zamyka amerykańska metropolia - San Francisco

Inflacja spada, ceny rosną. Życie w miastach coraz droższe

Koszty usług komunalnych, potrzeb domowych i wyrobów tytoniowych były najwyższe w miastach USA, podczas gdy miasta Europy Zachodniej należały do ​​najdroższych, jeśli chodzi o rekreację, transport i artykuły gospodarstwa domowego.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia przerażony "fejmem" wokół Sejmu. "Traktuję siebie użytkowo"

 

Gwałtowne spadki w rankingu zanotowały Moskwa i Sankt Petersburg. Stolica Rosji zanotowała spadek o 105 pozycji, znajdując się w tegorocznym zestawieniu na 142. miejscu. Petersburg spadł z 73. miejsca na 147. Wiąże się to z kursem rubla, który znacznie osłabł od czasu agresji Rosji na Ukrainę. 

 

Damaszek w Syrii pozostaje najtańszym miastem świata. Teheran w Iranie i Trypolis w Libii również znajdują się na samym dole zestawienia, zajmując odpowiednio 172. i 171. miejsce.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie