Francja tworzy "pierwsze pokolenie wolne od tytoniu"

Polska Bartosz Treder / sgo / polsatnews.pl / The Guardian
Francja tworzy "pierwsze pokolenie wolne od tytoniu"
Wikimedia commons/W.M.Connolley/Pixabay

Francja wprowadza zakaz palenia na wszystkich plażach miejskich w kraju. Nowe restrykcje obejmą również lasy, parki, tereny wokół szkół. To konsekwencja zapowiedzi stworzenia "pierwszego pokolenia wolnego od tytoniu" do 2032 roku.

Kolejne ograniczenia dla palących tytoń. Francja rozszerza zakaz palenia na wszystkich plażach w kraju. Wcześniej takie rozwiązania wprowadziła Nicea. W listopadzie uchwalono miejscowe prawo zakazujące palenia m.in. na plaży wzdłuż Promenady Anglików, cieszącej się dużą popularnością wśród urlopowiczów. We Francji istnieje już 7200 obszarów wolnych od tytoniu.

 

ZOBACZ: Francja: Spędzał czas w porcie. W jego palcu zagnieździł się pająk

 

Nicea w 2025 ma być gospodarzem Szczytu Oceanicznego Narodów Zjednoczonych i chce pozbyć się niedopałków papierosów z miejsc publicznych. Decyzja została podjęta wspólnie z Ligą Przeciwko Rakowi.

Francja walczy z papierosami. Kolejne restrykcje

Rząd uznał, że zamiast decydować o obszarach wolnych od dymu przez poszczególne władze lokalne, rząd centralny wprowadzi zakaz ogólnokrajowy. To echo wprowadzenia nowego programu rządowego, mającego na celu ograniczenie palenia. 

 

ZOBACZ: Francja testuje nową broń. Jest wielokrotnie silniejsza niż bomba w Hiroszimie

 

- Teraz przenosimy odpowiedzialność i ustanawiamy zasadę, która stanie się regułą - poinformował minister zdrowia Francji Aurélien Rousseau w czasie konferencji prasowej. 

 

Zapowiedziany przez rząd Francji Krajowy Program Kontroli Tytoniu na lata 2023-2027 ma objąć m.in. wzrost podatków na tytoń. Paczka 20 sztuk papierosów, której cena wynosi obecnie około 11 euro, ma zostać zwiększona do 12 euro w 2025 r. i o jedno euro więcej w kolejnym roku. Według założeń programu, zakazem sprzedaży mają zostać m.in. smakowe, jednorazowe e-papierosy. 

Rząd kontra tytoń. "Pierwsze pokolenie wolne od tytoniu"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że chce stworzenia "pierwszego pokolenia wolnego od tytoniu" do 2032 roku. W ramach ogólnokrajowej akcji wolne od tymu staną się nie tylko plaże ale również publiczne parki, lasy i obszary w pobliżu szkół.

 

ZOBACZ: Śmierć 14-latki z Andrychowa. Lekarz: To jest najbardziej tragiczne

 

Francuski urząd zajmujący się zdrowiem publicznym podał, że w zeszłym roku we Francji było prawie 12 milionów palaczy dziennie. Prawie 32 proc. osób w wieku od 18 do 75 lat stwierdziło, że pali, a 25 proc. stwierdziło, że pali codziennie.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie