Ukraina. Żona szefa wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa zatruta metalami ciężkimi

Świat
Ukraina. Żona szefa wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa zatruta metalami ciężkimi
gur.gov.ua/materiały prasowe

Ukraińskie media podały, że Marianna Budanowa, żona szefa wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa została zatruta metalami ciężkimi. Kobieta przebywa w szpitalu. Te same substancje zostały podane kilku pracownikom dyrekcji HRU. Kilka godzin później rzecznik HUR Andrij Jusow potwierdził doniesienia mediów.

Cytowany przez serwis Suspilne rzecznik poinformował, że proces leczenia kobiety jest na końcowym etapie. Budanowa spędzi kilka tygodni na obserwacji.

 

Wałerij Kondratiuk, były szef ukraińskiego wywiadu zagranicznego i HUR przekazał z kolei, że do zatrucia Marianny Budanowej wykorzystano rtęć i arsen. - Mam tajne informacje, które jeszcze nie zostały ujawnione. Doszło do zatrucia metalami ciężkimi. Podczas badań wykryto takie metale jak arsen i rtęć - powiedział Kondratiuk, cytowany przez portal NV.

 

ZOBACZ: Ukraina "zaopatruje" Rosję. Zaskakujące wyniki śledztwa

 

Jak dodał, zatrutych zostało też kilku innych wysokiej rangi pracowników HUR. Zaznaczył, że nie były to osoby, które ochraniały małżonkę Budanowa. - Chodzi o równie wysokiej rangi osoby - kierowników pewnych odcinków, którzy odpowiadali właśnie za operacje dotyczące Rosji w Głównym Zarządzie Wywiadu - przekazał.

 

Jak podawała wcześniej  agencja Unian, Budanowa skarżyła się na złe samopoczucie, a badania wykazały zatrucie.

"Próba otrucia" Trwa śledztwo

Agencja Interfax-Ukraina powołując się na dane wywiadu podała, że wykryte substancje nie są stosowane w wojskowości ani w życiu codziennym. "Ich obecność może wskazywać na celową próbę otrucia danej osoby" - czytamy. 

 

Z kolei portal "Ukraińska Prawda" donosi, że trucizna znajdowała się najprawdopodobniej w jedzeniu. 

 

ZOBACZ: Ukraina "zaopatruje" Rosję. Zaskakujące wyniki śledztwa

 

Ukraińskie media wskazują, że celem prawdopodobnie był 37-letni Kyryło Budanow. Jest on najmłodszym w dziejach Ukrainy szefem służb specjalnych. Na czele HUR stanął w sierpniu 2020 roku. 

 

Według mediów za wschodnią granicą toczy się teraz śledztwo w sprawie próby zabójstwa Budanowej. 

 

ap/ sgo/ an / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie