Atak zimy w Ukrainie. Dwa tysiące miejscowości bez prądu, zablokowane drogi

Świat
Atak zimy w Ukrainie. Dwa tysiące miejscowości bez prądu, zablokowane drogi
Wołodymyr Zełenski/Facebook
Facebook/Wołodymyr Zełenski

Ponad dwa tysiące miejscowości w kilkunastu regionach Ukrainy zostało odciętych od prądu. Wiele dróg jest zblokowanych. Paraliż jest spowodowany gwałtownym atakiem zimy. "Wszystkie nasze służby pracują przez całą dobę" - zapewnił prezydent Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych, że z powodu ataku zimy ponad dwa tysiące miejscowości w 16 regionach kraju zostało odciętych od prądu, a wiele dróg jest zablokowanych. 

 

Zełenski we wpisie podziękował wszystkich służbom, które walczą ze skutkami śnieżyc. Obywateli zapewnił, że walka ze skutkami gwałtownego ataku zimy będzie trwała dzień i noc. 

Pomarańczowy alert w wielu regionach

Portal Ukraińska Prawda podał rano, że 14 autostrad jest zablokowanych, a policja i drogowcy odholowali ponad 800 samochodów, w tym autokary i pojazdy uprzywilejowane. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Żołnierze będą mogli oddawać komórki rozrodcze do kriobanków. Rada Najwyższa zdecydowała

 

W samej Odessie doszło do kilkudziesięciu zdarzeń drogowych. 

 

Z powodu utrzymujących się obfitych opadów śniegu w Kijowie i wielu innych regionach, m.in. obwodzie dniepropietrowskich czy Krzywym Rogu, ogłoszono pomarańczowy, czyli drugi stopień zagrożenia.  

Na Krymie pół miliona ludzi bez prądu

Atak zimy nie ominął też okupowanego przez Rosję Krymu, gdzie 498 tys. mieszkańców zostało odciętych od prądu. W wielu miejscowościach do domów nie dociera też woda i ciepło. 

 

ZOBACZ: Krym: Rosjanie i Chińczycy chcą wybudować tunel. Miałby biec pod Cieśniną Kerczeńską

 

Wiele dróg na półwyspie jest nieprzejezdnych. Według niezależnego rosyjskiego portalu Meduza powalonych zostało prawie 200 drzew. Wichura zerwała też dachy z kilkudziesięciu budynków i uszkodziła ponad 40 pojazdów. 

W środę uderzy kolejny cyklon

Ukraińskie centrum meteorologiczne podało, że w środę na terenie niemal całego kraju uderzy nowy cyklon. Spodziewane są opady śniegu i deszczu. 

 

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne nadejdą z południowego zachodu, później przetoczą się przez Winnicę, dotrą do obwodów zachodnich i południowo-zachodnich. 

 

ZOBACZ: Blokada przejść granicznych. Ukraina nie pójdzie na kompromis

 

"Na zachodzie Ukrainy spodziewane są opady śniegu i mróz, na północy deszczu ze śniegiem, a na wschodzie i południu deszczu" - podał Unian. 

 

Kulminacyjna faza cyklonu ma przypaść na środę w nocy, ale prawdopodobnie nie będzie tak gwałtowna i niszczycielska, jak poniedziałkowe śnieżyce. 

ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie