Szyją buty dla rosyjskich żołnierzy. Towary kupują w Unii Europejskiej

Świat
Szyją buty dla rosyjskich żołnierzy. Towary kupują w Unii Europejskiej
Pixabay/GidonPico/ zdjęcie ilustracyjne
Rosyjskie firmy kupują materiały do produkcji butów w UE

Europejskie firmy wciąż robią interesy z Rosją - wynika z ustaleń ukraińskich dziennikarzy śledczych. Tylko w 2023 roku rosyjskie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją obuwia dla żołnierzy Putina, dokonały u przedsiębiorców z Unii Europejskiej zakupów za 4 mln dolarów.

Ukraińscy dziennikarze śledczy przeanalizowali przepływy finansowe między Rosją a krajami deklarującymi sankcje gospodarcze przeciwko Kremlowi. Ustalenia opublikował portal Ukraińska Prawda.

 

ZOBACZ: Zachodnie samoloty dla Ukrainy. Rosja przygotowuje odpowiedź

 

Dziennikarze projektu Trap Aggressor zbadali próbki rosyjskiego obuwia znalezione na polu bitwy. Po zidentyfikowania producenta butów przeanalizowane bazy z danymi handlowymi, co pozwoliło dotrzeć do listy zakupów tych firm w Unii Europejskiej. 

Kupowali w Unii Europejskiej kleje, gumy i skóry 

Okazuje się, że czterej producenci obuwia dla rosyjskiej armii - Donobuv, Faraday, Iskoj i Unichel - zakupili od firm z Unii Europejskiej towary za ponad 4 mln dolarów. Zakupy objęły m.in. skóry, kleje i części zamienne do maszyn obuwniczych. 

 

Do największych dostawców towarów do Rosji należą m.in. włoska firma Conceria Cervinia Spa, białorusko-niemiecka spółka Belintertrans Germany Gmbh oraz niemiecka firma Neuhaus Gmbh. 

 

ZOBACZ: Rosja. Artystka skazana na kolonię karną. Naklejała etykiety z apelem o zakończenie wojny

 

Dziennikarze wskazują jednocześnie, że produkty potrzebne do tworzenia obuwia (podeszwy, skóra, guma) nie są objęte unijnym embargo, ponieważ nie są to towary bezpośrednio wykorzystywane do prowadzenia inwazji na Ukrainę. Po rosyjskiej agresji Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży do Rosji m.in. uzbrojenia. 

 

Autorzy raportu poprosili firmy o komentarz w sprawie handlu z Rosją, jednak nie otrzymali odpowiedzi. 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie