Marcin Mastalerek: Andrzej Duda nie będzie blokował projektu ustawy o in vitro

Polska
Marcin Mastalerek: Andrzej Duda nie będzie blokował projektu ustawy o in vitro
Polsat News
"Duda nie będzie blokować projektu ustawy o in vitro"

- Znając Andrzeja Dudę i według mojej wiedzy, prezydent nie będzie blokował projektu ustawy o refundacji in vitro - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie. Jeśli projekt przejdzie, trafi na biurko prezydenta.

W ubiegłej kadencji Sejmu złożony został obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro. W środę odbędzie się pierwsze czytanie. Szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek był pytany w "Gościu Wydarzeń", czy - jeśli projekt przejdzie - prezydent podpisze taką ustawę.

Do Sejmu wraca projekt z in vitro. Prezydent ma być "za"

Doradca prezydenta wyjaśnił, że - zgodnie z jego wiedzą - prezydent rozumie problem i będzie za refundacją. 

 

- Znając prezydenta Dudę, według mojej wiedzy, nie będzie on blokował takiego projektu, ale oczywiście musi zobaczyć ostateczną wersję na biurku. Co do samej zasady - nie będzie tego blokował - tłumaczył.

 

ZOBACZ: Agata Duda zabrała głos. "Zwracam się do was jako żona Andrzeja"

 

W umowie koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy zapisano wsparcie dla par planujących rodzicielstwo, poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, co ma być zapewnione przez państwo.

 

WIDEO: Marcin Mastalerek o decyzji prezydenta ws. in vitro

 

 

Marcin Mastalerek zaapelował, by "parlamentarzyści spokojnie o tym rozmawiali". - To jest bardzo delikatna sprawa dotycząca dzieci, jest wiele osób, które marzą, żeby mieć dzieci i nie mogą ich mieć. Ja jestem za tym, żeby absolutnie państwo pomagało - w sprawach in vitro i innymi metodami - powiedział.  

PiS nie chciał odmrozić projektu prezydenta

Prowadzący Bogdan Rymanowski w dalszej części zapytał Mastalerka, czy prezydent złoży ponownie w obecnym Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny. Przewiduje on wprowadzenie przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży, jeśli u płodu zdiagnozowano tzw. wady letalne.

 

Projekt, złożony w październiku w 2020 r. przez trzy lata nie został poddany pod obrady Sejmu

 

ZOBACZ: "Produkcja człowieka". Posłanka PiS Barbara Bartuś o in vitro

 

- Nie sądzę, że pan prezydent będzie chciał jeszcze raz składać projekt po tym, jak trzy lata leżał w zamrażarce. Kto inny może sobie ten projekt złożyć - odpowiedział.

 

Trybunał Konstytucyjny w 2020 roku wydał wyrok w sprawie przesłanek dopuszczających aborcję. Orzekł, że niekonstytucyjna jest przesłanka dopuszczająca aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Ta decyzja wywołała masowe protesty.

Karolina Gawot / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie