"Tusk nie będzie moim premierem". Lider PO odpowiada prezydentowi

Polska Polsatnews.pl
"Tusk nie będzie moim premierem". Lider PO odpowiada prezydentowi
Radek Pietruszka/PAP
Donald Tusk jest kandydatem opozycyjnej większości na premiera

"Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali mnie, że warto zrezygnować z dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu" - powiedział prezydent Andrzej Duda. Na wywiad prezydenta zareagował lider PO.

Prezydent w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" powiedział, że podczas konsultacji z przedstawicielami koalicji chciał "zobaczyć wspólny i jednolity program" oraz usłyszeć jak najwięcej konkretów.

 

- Tego zabrakło - dodał. Tygodnik swój wywiad promuje hasłem "Tusk nie będzie moim premierem", a cały tekst będzie dostępny w poniedziałek. Na zapowiedź rozmowy zareagował Donald Tusk. 

 

"Tusk nie będzie moim premierem - powiedział prezydent Duda. Potwierdzam. Nie będę" - napisał w mediach społecznościowych przewodniczący Platformy Obywatelskiej. 

 

Andrzej Duda o ośmiu latach rządów PiS: Dobry okres dla Polski

Po wyborach parlamentarnych prezydent Andrzej Duda przeprowadził szereg rozmów z komitetami wyborczymi, które przekroczyły próg. Jeszcze przed nimi opozycyjna większość zapowiadała, że ich wspólnym kandydatem na premiera będzie Donald Tusk. Kilkanaście dni później odpowiedni zapis pojawił się w umowie koalicyjnej.

 

Mimo to Andrzej Duda postanowił powierzyć misję formowania rządu dotychczasowemu szefowi rządu - Mateuszowi Morawieckiemu.

- Zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu - tłumaczył swoją decyzję prezydent.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki ma ofertę dla wszystkich partii. "Chcemy zupełnie innego rządu"

 

Podczas ceremonii desyngacyjnej Duda stwierdził, że ostatnie osiem lat rządów PiS to był dobry okres dla Polski. 

 

- Wierzę w to, że pan premier sformuje większość tak, jak rozmawialiśmy, tak, jak mnie zapewniał, znajdzie większość, która poprze w Sejmie nową Radę Ministrów i będzie mógł w porozumieniu, już nie tylko w ramach Zjednoczonej Prawicy, ale w szerszym porozumieniu parlamentarnym, kontynuować rozwijanie RP - dodał polityk.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie