Donald Tusk ogłasza przed pierwszym posiedzeniem Sejmu. "Czeka ich kara"

Polska
Donald Tusk ogłasza przed pierwszym posiedzeniem Sejmu. "Czeka ich kara"
PAP/Andrzej Lange
Donald Tusk

"Tych, którzy łamali zasady, reguły i naruszali konstytucję, czeka kara, nie nowe stanowiska" - napisał w serwisie X Donald Tusk. Lider opozycji w ten sposób odniósł się do prawdopodobnej kandydatury Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu. W poniedziałek odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego parlamentu.

"Tych, którzy łamali zasady, reguły i naruszali konstytucję, czeka kara, nie nowe stanowiska. To fundament nowego porządku" - napisał w serwisie X Donald Tusk, odnosząc się do przyszłości marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

 

Sprawę skomentował wcześniej w Polsat News poseł KO Marcin Kierwiński. - Nie wyobrażam sobie, by w przyszłym Prezydium Sejmu były osoby, które łamały polskie prawo i konstytucję. Ja osobiście nie zagłosuję za panią Witek, dlatego że jest osobą skompromitowaną - przekonywał polityk KO.

 

Kierwiński zarzucił "niszczenie parlamentaryzmu w Polsce". - Dopuściła się zwykłego oszustwa - wskazywał, nawiązując do głośnej sprawy reasumpcji jednego z głosowań w Sejmie. Polityk przekazał, że "znakomita większość posłów nie wyobraża sobie, aby osoba skompromitowana politycznie zasiadała we władzach".

 

Sprawę skomentował także profesor Antoni Dudek w programie "Gość Wydarzeń".

 

- Dopóki Elżbiecie Witek nie zostaną postawione zarzuty, ma ona prawo być traktowana jak normalna posłanka - zaznaczył politolog. - To kwestia kultury politycznej - podkreślił.

Nowy marszałek i wicemarszałkowie. Nadal nie wiadomo, kogo zgłosi PiS

Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się w poniedziałek. To na nim posłowie dokonają wyboru najważniejszych osób w niższej izbie parlamentu. Stanowisko marszałka ma przypaść na okres dwóch lat liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni

 

ZOBACZ: Elżbieta Witek nie trafi do prezydium Sejmu? Prof. Dudek: Powinna, póki co ma zarzutów


W gronie wicemarszałków Koalicję Obywatelską mają reprezentować dwie kobiety: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela. Z ramienia PSL urząd ma objąć Piotr Zgorzelski, a Lewica wystawi Włodzimierza Czarzastego.

 

Nadal nie wiadomo, na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość. Jak zaznaczył rzecznik rządu Piotr Müller, ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

Michał Blus/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie