Rosalynn Carter nie żyje. Była pierwsza dama USA miała 96 lat

Świat
Rosalynn Carter nie żyje. Była pierwsza dama USA miała 96 lat
AP
Rosalynn Carter miała 96 lat

"Była pierwsza dama USA Rosalynn Carter, którą prezydent Jimmy Carter nazwał 'przedłużeniem jego samego' ze względu na jej znaczącą rolę w jego administracji, zmarła w niedzielę w wieku 96 lat – podało Centrum Cartera.

W oświadczeniu napisano, że Carter zmarła 19 listopada o godz. 14:10 (20:10 czasu polskiego) "spokojnie, mając u boku rodzinę". W maju 2023 roku rodzina informowała, że kobieta cierpi na demencję. Mieszkała wówczas w Plains w stanie Georgia.

Pierwsza dama USA

Eleanor Rosalynn Smith urodziła się 18 sierpnia 1927 r. w Plains jako córka Edgara i Alice Smith.

 

Poślubiła Cartera 7 lipca 1946 r., gdy on miał 21 lat, a ona 18. Mieli czworo dzieci.

 

W latach 1977–1981 była pierwszą damą USA, kiedy jej mąż został 39. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

 

ZOBACZ: Aktor Maciej Damięcki nie żyje. Został pożegnany przez swoje dzieci

 

W Waszyngtonie małżeństwo Carter stanowiło zespół, a prezydent nazwał ją "przedłużeniem siebie" i "swoją najbliższą doradczynią”. Często była zapraszana do udziału w charakterze obserwatora na posiedzeniach gabinetu i dyskusje na temat strategii politycznej.

 

Pierwsza dama była także wysyłana z ważnymi oficjalnymi misjami do Ameryki Łacińskiej.

Działania na rzecz zdrowia psychicznego

Rosalynn Carter działała aktywnie na rzecz kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym. Jej zainteresowanie tematem zaczęło się na początku lat '70., kiedy pomagając mężowi w kampanii na gubernatora, zaczęła zdawać sobie sprawę z powagi problemu w jej rodzinnym stanie Georgia.

 

W Białym Domu została honorową przewodniczącą Prezydenckiej Komisji ds. Zdrowia Psychicznego, co było kluczem do uchwalenia ustawy z 1980 r., która pomogła w finansowaniu lokalnych ośrodków zdrowia psychicznego.

 

Po opuszczeniu Waszyngtonu kontynuowała swoją pracę w Carter Center, prywatnej instytucji non-profit założonej przez Carterów w Atlancie w 1982 roku.

 

ZOBACZ: Były prezydent USA Jimmy Carter wyszedł ze szpitala po poważnej operacji

 

Małżeństwo Carterów było także zaangażowane w organizację charytatywną "Habitat For Humanity", pomagającą budować domy dla potrzebujących rodzin. Ich wysiłki humanitarne zostały uwieńczone w 2002 roku, kiedy Jimmy Carter otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. - Jestem szczególnie wdzięczny Rosalynn, która była częścią wszystkiego, co zrobiłem – powiedział były prezydent w przemówieniu wygłoszonym w Plains w dniu, w którym dowiedział się, że zdobył nagrodę.

Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie