Aktor Maciej Damięcki nie żyje. Został pożegnany przez swoje dzieci

Polska
Aktor Maciej Damięcki nie żyje. Został pożegnany przez swoje dzieci
PAP/Stach Leszczyński
Maciej Damięcki

Matylda Damięcka oraz Mateusz Damięcki opublikowali w mediach społecznościowych wpisy żegnające ich tatę - Macieja Damięckiego. Aktor znany m.in. z "Plebanii", czy serialu "M jak miłość" zmarł w wieku 79 lat.

W piątek po południu w mediach społecznościowych niemal jednocześnie pojawiły się dwa wpisy. Matylda Damięcka opublikowała post na swoim Instagramie, który przedstawiał grafikę z twarzą jej ojca Macieja Damięckiego, pod którym zostawiła opis "pa tato"

 

Taki sam opis dołączył do swojego wpisu brat aktorki, Mateusz Damięcki, który dodał zdjęcie ojca na Facebooku. 

 

 

Maciej Damięcki pochodził ze znanej rodziny aktorskiej, wywodzącej się z drobnej szlachty herbu Dąbrowa. Był synem aktorów Ireny Górskiej-Damięckiej i Dobiesława Damięckiego oraz młodszym bratem aktora Damiana Damięckiego. Urodził się 11 stycznia 1944 roku. 

 

Gdy był dzieckiem, często towarzyszył rodzicom, gdy ci jeździli po Polsce wraz z kolejnymi przedstawieniami. Wtedy też postanowił pójść w ich ślady. Jak podaje Interia Film początek jego kariery wiąże się także z pierwszą poważną chorobą. Podczas przygotowań do "Króla Maciusia I" Wandy Jakubowskiej wykryto i niego guza tarczycy.

 

Po operacji jego usunięcia aktor musiał od początku nauczyć się mówić. Jedna ze strun głosowych została wtedy przecięta, a druga uszkodzona. W 1966 roku ukończył wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej W Warszawie.

Maciej Damięcki - filmografia

Był zarówno aktorem teatralnym jak i telewizyjnym. Wystąpił w wielu polskich produkcjach m.in. w: 1972: Chłopach (jako Niedźwiednik), 
Droga (jako kierowca Boguś Dondziłło), Tajemnica Enigmy (jako Ludomir Danilewicz, pracownik zespołu kryptologów), Ród Gąsieniców (jako ksiądz), Rozmowy kontrolowane (jako działacz "Solidarności"), Plebania (jako Jan Grzyb), Miodowe lata (jako detektyw Krótkowski), Przedwiośnie (jako Ekonom), Marszałek Piłsudski (jako Dominik Rymkiewicz, działacz PPS w Wilnie). 

 

Teatralny debiut aktor miał miejsce 30 grudnia 1965 r. w "Wujaszku Wani" w reżyserii Jana Świderskiego w teatrze PWST. Grał także w "Wieczorze zbrodniarzy" w reż. Wandy Laskowskiej(1967), "Zemście" (1970) w reżyserii Gustawa Holoubka, "Ślubie" (1974), w reż. Jerzego Jarockiego, "Hamlecie" w reż. G. Holoubka (1979) w stołecznym Teatrze Dramatycznym, gdzie grał Grabarza.

 

Do 2001 r. Damięcki grał w przedstawieniach Teatru Telewizji m.in. "Antygonie" (1966) w reż. Olgi Lipińskiej i "Żołnierzu Królowej Madagaskaru" w reż. Wandy Laskowskiej, a także w licznych słuchowiskach i spektaklach Polskiego Radia.

 

Udzielał też swojego głosu w dubbingowanych produkcjach zagranicznych takich jak: Niekończąca się opowieść, Zaproszenie na gwiazdkę, Powrót do przyszłości, Albert, piąty muszkieter, Oakie Doke oraz Czarodziejski fotel. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie