Samotność może działać jak wypalenie 15 papierosów dziennie. WHO alarmuje

Świat Bartosz Treder / polsatnews.pl
Samotność może działać jak wypalenie 15 papierosów dziennie. WHO alarmuje
Pixabay

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powoła komisję zajmującą się wspieraniem więzi społecznych i zwalczaniem alienacji. Zdaniem ekspertów, samotność może wpływać na zdrowie człowieka tak samo jak wypalenie 15 papierosów dziennie.

Komisja ds. Więzi Społecznych została powołana 15 listopada przez Światową Organizację Zdrowia na okres trzech lat. Członkowie będą podejmowali inicjatywy oraz akcje promujące poprawę kontaktów społecznych, mających pozytywny wpływ na jakość życia. Na czele Komisji stanie chirurg z USA dr Vivek Murthy.

 

ZOBACZ: Podatek od kota. Niektórzy opiekunowie muszą liczyć się z opłatami


Według przewodniczącego Komisji, odczuwanie samotności jest porównywalne dla stanu zdrowia i ma podobny wpływ na śmiertelność jak wypalenie 15 papierosów dziennie. Jego zdaniem samotność niesie gorsze skutki niż otyłość i brak aktywności fizycznej

 

Izolacja społeczna jest postrzegana jako problem krajów wysokorozwiniętych. Przewodniczący Komisji wskazał, że wskaźniki samotności ukazujące jedną na cztery starsze osoby są takie same jak we wszystkich innych krajach. Izolacja społeczna, niewystarczająca liczba interakcji międzyludzkich i samotność są powszechne.

 

ZOBACZ: Zagadka spadającej płodności u mężczyzn rozwiązana. Nowe badanie wskazuje na pestycydy


WHO wskazuje, że brak kontaktów społecznych stał się palącym zagrożeniem da zdrowia na całym świecie. Wpływ na to miała m.in. pandemia COVID-19, która zahamowała działalność gospodarczą i spowodowała wzrost izolacji społecznej.

Samotność negatywna dla zdrowia. WHO reaguje

Na samotność narażone są zarówno starsze, jak i młodsze osoby. Według badań WHO, osoby samotne wśród osób starszych o 50 proc. szybciej chorują na demencję i o 30 proc. częściej zapadają na choroby wieńcowe. Młodzi ludzie doświadczający samotności w szkole częściej rezygnują ze studiów.

 

ZOBACZ: Mielec: Policjantki potrącone przed komendą. Trafiły do szpitala

 

Dane z państw afrykańskich wskazują, że od 5 proc. do 15 proc. nastolatków czuje się samotnie. W Afryce 12,7 proc. nastolatków doświadcza samotności w porównaniu z średnią europejską na poziomie 5,3 proc.

 

Murphy określił samotność jako "niedocenione zagrożenie dla zdrowia publicznego".

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie