Fala upałów w Brazylii. Temperatura "nie do zniesienia"

Świat
Fala upałów w Brazylii. Temperatura "nie do zniesienia"
PAP/EPA/Sebastiao Moreira
Brazylia mierzy się z falą upałów

Nad Brazylią przechodzi fala upałów. Dla blisko 3 tys. miast rozesłano czerwone alerty pogodowe. We wtorek w Rio de Janeiro odnotowano rekord temperatury odczuwalnej, która zbliżyła się do 60 stopni C.

Jak wskazała rządowa Agencia Brasil, we wtorek temperatura odczuwalna w Rio de Janeiro sięgnęła 58,5 st. Celsjusza. Pomiaru dokonała stacja meteorologiczna w zachodniej części miasta. Poprzedni rekord temperatury odnotowano w 2014 r. W tym czasie termometry wskazywały 35,5 stopni. 

 

ZOBACZ: Alaska: Miliardy krabów zniknęły z oceanu. Okazało się, że zginęły z głodu

 

Upały przechodzą nad kilkoma stanami kraju, w których łącznie mieszka około 100 mln ludzi. Fala upałów potrwa przynajmniej do piątku. Zdaniem ekspertów wysokie temperatury są spowodowane przez zjawisko El Nino i zmiany klimatyczne.

 

El Nino polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Powstaje, gdy wiejące w strefie międzyzwrotnikowej pasaty słabną i hamują podnoszenie się oceanicznych wód głębinowych.

 

W największym mieście Brazylii Sao Paulo we wtorek temperatura sięgała 37,2 st. C.

Brazylia. Temperatura "nie do zniesienia"

Cytowany przez BBC 22-letni Riquelme da Sila powiedział, że życie w kraju jest w ostatnich dniach nie do wytrzymania.

 

- Kiedy przyjdę do domu, ratuje mnie tylko zimna woda. Inaczej nie umiem nawet się podnieść - powiedział.

 

60-letnia Dora, która żyje ze sprzedaży owoców na ulicy, powiedziała, że takie ciepło jest "nie do zniesienia" dla niej i innych podobnie pracujących osób.

 

Brazylijski instytut meteorologii Inmet wskazał, że temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Według danych Inmet już od lipca do października temperatury w kraju utrzymywały się powyżej średniej. Przez kolejne dni mają utrzymywać się o pięć stopni powyżej średniej dla listopada. Z tego powodu Inmet wydał czerwone alerty dla dużej części kraju.

 

BBC wskazało, że upały nadeszły ponad miesiąc przed początkiem lata na półkuli południowej. Powszechne użycie klimatyzatorów i wentylatorów widoczne jest między innymi w dużym wzroście zużycia energii.

 

Źródło: BBC, Agencia Brasil

lmo/ / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie