Nietypowa impreza w Poznaniu. Ma pomóc się rozwieść
"Przejdźmy to razem" - pod tym hasłem zorganizowano w Poznaniu targi rozwodowe. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Pomysłodawcy zapewniają, że nie zachęcają nikogo, by się rozwodzić, rozumieją jednak, że jest to trudny okres w życiu, a na targach każdy może uzyskać potrzebną pomoc.
W niedzielę 12 listopada w Poznaniu otwarto pierwsze targi rozwodowe. Organizatorzy podkreślają, że inicjatywa ma na celu pomoc osobom, które znalazły się w tej "trudnej sytuacji".
"Nie promujemy rozwodu, ale chcemy pokazać, że nie jesteś ze swoimi problemami sam" - tłumaczyli na facebookowym profilu targów.
Targi Rozwodowe w Poznaniu. "Przejdźmy to razem"
W tym samym wpisie organizatorzy podkreślają również, że wydarzenie jest skierowane zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet.
"Zdajemy sobie sprawę, że Panowie też są poszkodowani w związkach, tak samo boleśnie przechodzą przez wszystkie problemy, rozstanie i rozwód" - tłumaczą.
Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Przejdźmy to razem". Na miejscu był reporter Polsat News Piotr Kotwicki.
ZOBACZ: USA: Zastała na swojej kanapie obcego mężczyznę. Teraz są małżeństwem
- Mimo że wiele osób znajduje się w takiej sytuacji, wciąż brakuje chęci sięgnięcia po pomoc specjalisty. To właśnie specjalista przechodzi z nami ten trudny moment rozwodu - wyjaśnił dziennikarz.
Targi Rozwodowe w Poznaniu. Na miejscu stoiska... detektywów
Na targach swoje stanowiska mają psychologowie, terapeuci, prawnicy i mediatorzy, których pomoc ma sprawić, że rozwód przejdzie jak najbardziej sprawnie i bezboleśnie.
Nie brakuje jednak też stoisk bardziej nietypowych. To m.in. agencje detektywistyczne, laboratoria oferujące badania ojcostwa w ciągu 24 godzin czy usługi związane z organizacją imprez porozwodowych - tzw. rozwodówek.
ZOBACZ: Wybory 2023. Małżeństwa polityków w parlamencie kadencji
- Chcemy odczarować rozwód w Polsce. Samo doświadczenie jest trudne, jednak już na końcu, gdy kurz opadnie i zostaną złożone odpowiednie podpisy, pojawia się uczucie ulgi. To się skończyło, to jest za tobą, to dobra okazja do świętowania - tłumaczy właściciel firmy organizującej "rozwodówki".
Jak podaje reporter Piotr Kotwicki, w targach uczestniczy kilkadziesiąt osób. Odwiedzający przyznają, że nazwa wydarzenia nie brzmi zachęcająco. Gdy jednak przyszli już na miejsce, zobaczyli, że mogą tam uzyskać specjalistyczną pomoc, co rozwiało ich wątpliwości.
Rozwody w Polsce. Dane statystyczne
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego przedstawionych w ostatnim Roczniku Demograficznym wynika, że w 2021 roku w Polsce doszło do 60 tysięcy rozwodów. W tym samym czasie w kraju zawarto 170 tysięcy małżeństw.
ZOBACZ: Grecja. Polski policjant pojechał w podróż poślubną na Korfu. Uratował życie plażowicza
Liczba rozwodów przed dwoma laty jest o połowę większa niż w 1990 czy 2000 roku. Nie oznacza to jednak, że gwałtownie rośnie. Przed ponad dekadą, w 2010 roku, rozwodów było więcej. W ostatnich latach liczba zakończonych małżeństw utrzymuje się na stałym poziomie.
Czytaj więcej