Nietypowa impreza w Poznaniu. Ma pomóc się rozwieść

Polska
Nietypowa impreza w Poznaniu. Ma pomóc się rozwieść
Polsat News/Facebook/Targi Rozwodowe
W Poznaniu odbywają się pierwsze w Polsce targi rozwodowe

"Przejdźmy to razem" - pod tym hasłem zorganizowano w Poznaniu targi rozwodowe. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Pomysłodawcy zapewniają, że nie zachęcają nikogo, by się rozwodzić, rozumieją jednak, że jest to trudny okres w życiu, a na targach każdy może uzyskać potrzebną pomoc.

W niedzielę 12 listopada w Poznaniu otwarto pierwsze targi rozwodowe. Organizatorzy podkreślają, że inicjatywa ma na celu pomoc osobom, które znalazły się w tej "trudnej sytuacji".


"Nie promujemy rozwodu, ale chcemy pokazać, że nie jesteś ze swoimi problemami sam" - tłumaczyli na facebookowym profilu targów.

Targi Rozwodowe w Poznaniu. "Przejdźmy to razem"

W tym samym wpisie organizatorzy podkreślają również, że wydarzenie jest skierowane zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet.

 

"Zdajemy sobie sprawę, że Panowie też są poszkodowani w związkach, tak samo boleśnie przechodzą przez wszystkie problemy, rozstanie i rozwód" - tłumaczą.

Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Przejdźmy to razem". Na miejscu był reporter Polsat News Piotr Kotwicki.

 

ZOBACZ: USA: Zastała na swojej kanapie obcego mężczyznę. Teraz są małżeństwem


- Mimo że wiele osób znajduje się w takiej sytuacji, wciąż brakuje chęci sięgnięcia po pomoc specjalisty. To właśnie specjalista przechodzi z nami ten trudny moment rozwodu - wyjaśnił dziennikarz. 

Targi Rozwodowe w Poznaniu. Na miejscu stoiska... detektywów

Na targach swoje stanowiska mają psychologowie, terapeuci, prawnicy i mediatorzy, których pomoc ma sprawić, że rozwód przejdzie jak najbardziej sprawnie i bezboleśnie.


Nie brakuje jednak też stoisk bardziej nietypowych. To m.in. agencje detektywistyczne, laboratoria oferujące badania ojcostwa w ciągu 24 godzin czy usługi związane z organizacją imprez porozwodowych - tzw. rozwodówek.

 

ZOBACZ: Wybory 2023. Małżeństwa polityków w parlamencie kadencji


- Chcemy odczarować rozwód w Polsce. Samo doświadczenie jest trudne, jednak już na końcu, gdy kurz opadnie i zostaną złożone odpowiednie podpisy, pojawia się uczucie ulgi. To się skończyło, to jest za tobą, to dobra okazja do świętowania - tłumaczy właściciel firmy organizującej "rozwodówki".


Jak podaje reporter Piotr Kotwicki, w targach uczestniczy kilkadziesiąt osób. Odwiedzający przyznają, że nazwa wydarzenia nie brzmi zachęcająco. Gdy jednak przyszli już na miejsce, zobaczyli, że mogą tam uzyskać specjalistyczną pomoc, co rozwiało ich wątpliwości.

Rozwody w Polsce. Dane statystyczne

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego przedstawionych w ostatnim Roczniku Demograficznym wynika, że w 2021 roku w Polsce doszło do 60 tysięcy rozwodów. W tym samym czasie w kraju zawarto 170 tysięcy małżeństw.

 

ZOBACZ: Grecja. Polski policjant pojechał w podróż poślubną na Korfu. Uratował życie plażowicza

 

Liczba rozwodów przed dwoma laty jest o połowę większa niż w 1990 czy 2000 roku. Nie oznacza to jednak, że gwałtownie rośnie. Przed ponad dekadą, w 2010 roku, rozwodów było więcej. W ostatnich latach liczba zakończonych małżeństw utrzymuje się na stałym poziomie.

Kajetan Leśniak / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie